Záhradný nábytok

Čo je to ľanový olej?

Ľanový olej, známy aj ako ľanový olej, je jedným z najobľúbenejších náterov na drevo na svete. Podobne ako iné ručne natierané olejové nátery sa ľanový olej nasýti hlboko do štruktúry dreva a chráni ho pred poškriabaním a zmenami vlhkosti. Ľahko sa udržiava, je šetrný k životnému prostrediu a vytvára saténový povrch, ktorý skutočne zvýrazňuje farbu a štruktúru dreva pod ním.

Čo je to ľanový olej?

Ľanový olej, ktorý bol v posledných desaťročiach často nahrádzaný syntetickými alkydovými živicami (lakom, polyuretánom a lazúrou), sa v poslednom čase opäť vracia do popredia, a to najmä vďaka svojej netoxickosti a ekologickým vlastnostiam. Na rozdiel od syntetických alkydov sa olejové laky - vrátane ľanového oleja - vsakujú do vlákien dreva a nevytvárajú na ňom vrstvu.

Odkiaľ pochádza ľanový olej?

Ľanový olej sa získava zo semien ľanu siateho (Linum usitatissimum). Ľan sa komerčne pestuje na textil, semená a olej už viac ako 20 000 rokov. Vlákna rastliny sa spracúvajú na povrazy, plátno, papier a ľan, ktorý sa často nachádza v posteľných obliečkach, obrusoch a oblečení. Semená sa používajú ako výživový doplnok a ďalej sa spracovávajú na výrobu ľanového oleja (známeho aj ako ľanový olej).

Bežné použitie ľanového oleja

Ľanový olej poznáme ako obľúbenú povrchovú úpravu dreva, ale v skutočnosti má niekoľko ďalších použití. Niektoré z bežných použití ľanového oleja sú:

Ako povrchová úprava na ochranu drevených výrobkov, najmä tých, ktoré prichádzajú do styku s potravinami (napr. dosky na krájanie, drevené misy atď.)
ako výživový doplnok s mnohými zdravotnými účinkami
ako prísada do olejových farieb, ktorá zlepšuje farbu a spracovateľnosť
ako prostriedok na čistenie maliarskych štetcov
ako leštiaci a antikorózny prostriedok na kovy
ako kondicionér a čistiaci prostriedok na kožené výrobky

" Jazdecké potreby - Syntetické postroje na koňa "

Druhy ľanového oleja (surový vs. varený vs. polymerizovaný)

Surový ľanový olej je najčistejšia forma, ale niekedy je nepraktický ako povrchová úprava nábytku kvôli dlhšiemu času schnutia - vytvrdnutie každej vrstvy surového ľanového oleja môže trvať niekoľko týždňov. Varený ľanový olej je bežný ako povrchová úprava dreva, ale obsahuje niektoré potenciálne nebezpečné sušiace zlúčeniny. Polymerizovaný ľanový olej je to najlepšie z oboch svetov: čistý a netoxický s rýchlym časom schnutia.

Surový ľanový olej je najčistejšia a najprirodzenejšia forma oleja. Je to druh, ktorý sa používa vo výživových doplnkoch a ako kondicionér na kožu (zvyčajne zmiešaný s niečím na urýchlenie vytvrdzovania). Surový ľanový olej je skvelou povrchovou úpravou výrobkov z dreva, ak sa nanáša v tenkých vrstvách a má dostatok času na vytvrdnutie, ale jeho úplné vyschnutie môže trvať 2 až 10 týždňov v závislosti od prostredia a hrúbky nánosu.

Mnohí remeselníci prechádzajú na polymerizovaný alebo varený ľanový olej alebo inú alternatívu, ako je napríklad tungový olej, ak nemajú trpezlivosť alebo priestor na dostatok času na schnutie.

Polymerizovaný ľanový olej vzniká zahrievaním surového ľanového oleja bez prítomnosti kyslíka na teplotu približne 300 °C (572 °F) v priebehu niekoľkých dní. Počas tohto procesu dochádza k polymerizačnej reakcii, ktorá zvyšuje viskozitu oleja a skracuje čas sušenia. Polymerizovaný ľanový olej aj surový ľanový olej neobsahujú žiadne VOC (prchavé organické zlúčeniny).

Varený ľanový olej Varený ľanový olej, často písaný ako BLO, nie je taký, ako znie - nedochádza pri ňom k zahrievaniu ani vareniu (na rozdiel od polymerizovaného ľanového oleja). Rozdiel medzi surovým ľanovým olejom a vareným ľanovým olejom spočíva v tom, že sa doň pridávajú sušiace činidlá (buď na báze ropy, alebo ťažkých kovov), aby bol vhodnejší na povrchovú úpravu dreveného nábytku.

Niektoré zo zlúčenín na báze ropy, ktoré sa pridávajú do ľanového oleja na skrátenie času sušenia, sú benzín, minerálny lieh a dipropylénglykol monometyl. Kobalt a mangán sú najbežnejšie kovové prísady, ktoré sa nachádzajú vo varenom ľanovom oleji.

Kvôli sušiacim zlúčeninám pridávaným do vareného ľanového oleja je tento olej najmenej bezpečný pre potraviny zo všetkých troch uvedených a počas sušenia uvoľňuje určité množstvo prchavých organických látok. Na varených ľanových olejoch sa často uvádza nasledujúce upozornenie, ako to vyžaduje štát Kalifornia:

    "Varovanie: Tento výrobok obsahuje chemickú látku, o ktorej je známe, že spôsobuje rakovinu a vrodené chyby alebo iné reprodukčné poškodenia."

Poznámka: Ak si kupujete nábytok s povrchovou úpravou z vareného ľanového oleja, dôrazne odporúčame, aby ste sa informovali u remeselníka, aby ste lepšie pochopili zloženie oleja. Opýtajte sa na značku použitej povrchovej úpravy a prelistujte si kartu bezpečnostných údajov MSDS, aby ste zistili, aké chemikálie a varovania sú spojené s jej použitím.

" Jazdecké potreby - Bezkostrové sedlá "

Ľanový olej vs dánsky olej vs tungový olej

Ako bolo uvedené vyššie, ľanový olej sa vyrába v rôznych odrodách. Surový, polymerizovaný a varený ľanový olej sa získavajú z ľanových semienok, ale sú rôzne spracované a v rôznej miere. Ako povrchová úprava dreva sa ľanový olej často porovnáva s dánskym a tungovým olejom.

Tungový olej aj dánsky olej sú pojmy, ktoré sa často nesprávne používajú a chápu.

Tungový olej je ďalšia populárna povrchová úprava dreva, ktorá sa získava zo semien stromu tung. Pochádza z východnej Ázie a ako povrchová úprava dreva sa používa už tisíce rokov. Čistý tungový olej schne rýchlejšie ako surový ľanový olej a nemá rovnaký efekt žltnutia, takže je dobrou náhradou ľanového oleja na javorovom nábytku. Je šetrný k životnému prostrediu, netoxický a bezpečný pre potraviny. Okrem toho zasychá do oveľa tvrdšej povrchovej úpravy ako ľanový olej a je odolnejší voči vode. Tungový olej si vo všeobecnosti vyžaduje 5 alebo viac vrstiev, aby bol drevený nábytok úplne nasýtený a chránený. Odporúčame používať 100 % čistý tungový olej, pretože sa často predáva ako zmes iných zlúčenín.

Dánsky olej je ťažké definovať. Pre dánsky olej neexistuje jednotné zloženie. Je to v podstate súhrnný termín, ktorý zahŕňa akýkoľvek druh ručne natieranej povrchovej úpravy, ktorá nie je 100 % čistá. Dánsky olej často obsahuje tungový alebo ľanový olej spolu s niekoľkými ďalšími zložkami - zahusťovadlami, riedidlami, sušiacimi látkami, spojivami a ďalšími. Zvyčajne sú dánske olejové povrchové úpravy zmesou určitého času laku s tungovým alebo ľanovým olejom. Ak si kupujete drevený nábytok s povrchovou úpravou danišovým olejom, odporúčame overiť si u remeselníka, akú značku danišového oleja používa, a trochu si ho preskúmať, aby ste sa uistili, že bude vyhovovať vášmu životnému štýlu.

Vermont Woods Studios