Záhradný nábytok

Ako chrániť teakový záhradný nábytok

Klasický vonkajší drevený nábytok bol vždy skvelým spôsobom, ako dodať vášmu dvoru charakter. Každý, kto má aspoň trochu vedomostí o drevenom nábytku, vám povie, že teakové drevo je najlepším typom dreva, ktoré možno použiť na výrobu vonkajšieho nábytku.

Ako chrániť teakový záhradný nábytok

Nábytok z teakového dreva nielenže vyzerá skvele vďaka svojej elegantnej tawny-zlatej prírodnej farbe, ale pri správnej starostlivosti má aj dlhú životnosť. Teakové drevo je robustné tvrdé drevo, ktoré je odolné a mrazuvzdorné. Jeho vysoká hustota zabraňuje tomu, aby sa teakový nábytok časom a pri záťaži ohýbal alebo deformoval.

Navyše je odolný aj voči hnilobe.

Vďaka svojim prírodným olejom je nepriepustnejší ako iné druhy dreva, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre záhradný nábytok. Teakové drevo si vyžaduje minimálnu starostlivosť, ale pri správnej údržbe môže vydržať dlhé roky. V skutočnosti teak časom starne a vytvára charakteristickú striebornú farbu, ktorá v nábytku vyzerá úžasne a rustikálne.

Rovnako ako všetok drevený nábytok si však teak vyžaduje pravidelnú údržbu, ktorá zvyšuje životnosť nábytku. Vonkajší nábytok totiž musí znášať všetky druhy počasia a hmyzu, takže majitelia musia vedieť, ako chrániť a ošetrovať teakový záhradný nábytok.

Chcete vedieť, aký je najlepší spôsob ochrany teakového záhradného nábytku? Už nehľadajte, pretože sme vám priniesli všetky najlepšie tipy z trhu!

Čistenie teakového nábytku

Čistenie teakového nábytku z času na čas pomôže zachovať jeho farbu a lesk. Vo všeobecnosti by na každodenné čistenie malo stačiť pravidelné utieranie prachu a utieranie. Odporúča sa však aj občasné dôkladné čistenie.

Pred použitím akýchkoľvek ochranných prostriedkov na nábytok by sa malo vykonať dôkladné čistenie a nábytok sa musí úplne vysušiť.

Nižšie sú uvedené niektoré bežné výrobky a techniky, ktoré môžete použiť na čistenie teakového vonkajšieho nábytku:

1. JEMNÉ MYDLO NA RIAD A VODA

Hoci je teakový nábytok vo všeobecnosti odolný, čistenie rozliatych tekutín a vonkajších škvŕn je stále dôležité. To sa dá ľahko vykonať vydrhnutím nábytku jemnou mydlovou vodou a mäkkou kefou.

Pri čistení teakového nábytku sa vždy odporúča drhnúť v smere vlákien a nie proti nim.

2. ČISTIČ TEAKU

Čistiace prostriedky na teakový nábytok možno použiť aj na odstránenie škvŕn. Tie sú obzvlášť skvelé pri odstraňovaní striebornej patiny, ktorá má teakové drevo tendenciu časom vzniknúť. Väčšinu škvŕn odstránite drhnutím jemným mydlom alebo čistiacim prostriedkom na teakové drevo.

3. ODMASŤOVACÍ PROSTRIEDOK

Mastné škvrny sa môžu ťažko odstraňovať. Ak sa drhnutím mastná škvrna neodstráni, na jej odstránenie možno šetrne použiť odmasťovací prostriedok. Tie sú ľahko dostupné v železiarstvach a supermarketoch.  

4. PÍSKOVANIE TEAKU

Niektorí jedinci si teakové drevo tiež radšej občas prebrúsia. Je to skvelé najmä v prípade starnúceho teakového dreva, ktoré sa odfarbilo a získalo striebornú patinu. Ľahké brúsenie brúsnym papierom s jemnou zrnitosťou pomôže odstrániť akékoľvek strieborné zafarbenie a odhalí pod ním svieži, žiarivý povrch.

Obnovenie slávy starého nábytku. Nezabudnite však brúsiť zľahka, pretože pri príliš agresívnom použití brúsneho papiera, najmä ak je hrubý, by ste mohli nábytok poškodiť a zanechať drsný povrch. Ak je povrch nábytku drsný, ľahko priťahuje ďalšie nečistoty a škvrny.

Výrobky na ochranu teakového nábytku

Keďže teakové drevo produkuje vlastné prírodné oleje, je odolné voči vode, väčšine škvŕn a suchej hnilobe. Ak sa nábytok z teakového dreva v exteriéri dobre udržiava, môže zostať v skvelej kondícii mnoho rokov.

Napriek tomu niekoľko ochranných opatrení zabezpečí dlhú životnosť vášho teakového vonkajšieho nábytku. Najlepšie je, že ochrana vonkajšieho teakového nábytku nie je časovo ani finančne veľmi náročná.

Ako teda chrániť teakový vonkajší nábytok? Nie je za tým žiadna raketová veda. Stačí občasné dobré vyčistenie a niekoľko jednoduchých výrobkov.

Ochranný prostriedok na teakové drevo

Ochranný prostriedok na teakové drevo je bezpečný, nehorľavý roztok na báze vody bez rozpúšťadiel, prchavých organických zlúčenín (VOC) a škodlivých zložiek, ktoré urýchľujú proces znehodnotenia vonkajšieho teakového nábytku.

Na rozdiel od väčšiny teakových tmelov, lakov a olejov je teakový ochranný prostriedok bezpečný aj pre životné prostredie. Vďaka zloženiu na báze vody sa výrobok ľahko nanáša a poskytuje nemastný rovnomerný povrch. Okrem toho tento roztok pomáha chrániť vonkajší teakový nábytok pred škodlivým ultrafialovým žiarením, takže drevo starne pomalšie a dlhšie si zachováva svoj pôvodný medovo hnedý odtieň.

Ako aplikovať ochranný prostriedok na teakové drevo

Na úspešnú aplikáciu ochranného prostriedku na teakové drevo na váš vonkajší teakový nábytok postupujte podľa nižšie uvedených krokov

Uistite sa, že je váš nábytok úplne suchý. Ak ste nábytok umyli, nechajte ho dva týždne schnúť na slnku.
Naneste rovnomernú vrstvu ochranného prostriedku na teakové drevo pomocou kusu tkaniny, ktorá nepúšťa vlákna.
Nechajte roztok preniknúť do teakového dreva 4 hodiny
Naneste druhú vrstvu ochranného roztoku na teakové drevo a nechajte nábytok 24 hodín, než ho opäť vynesiete von.

Tesniaci prostriedok na teakové drevo

Na zachovanie elegantnej tawny-zlatej farby čerstvého teakového dreva sa zvyčajne používa teakový tmel. Poskytuje tiež ochranu pred ultrafialovým žiarením, plesňami a dokonca aj vlhkosťou. To všetko pomáha teakovému drevu zachovať si svoju celistvosť a pevnosť počas starnutia.

Tmely na teakové drevo majú riedku konzistenciu podobnú vode a sú na báze rozpúšťadiel. Na nábytok sa dajú ľahko nanášať vo vrstvách, ktoré by sa mali obnovovať každých 6 mesiacov alebo raz ročne. Treba však mať na pamäti, že pri akejkoľvek farbe, na ktorú tmel nanesiete, sa v závislosti od jeho veku zachová práve táto farba.

Pri aplikácii na čerstvé teakové drevo vydrží jeho medovo hnedá farba dlhšie. Ak ho použijete na striebornú patinu, práve táto farba sa zachová. Ak váš vonkajší teakový nábytok získal strieborný odtieň, ktorý sa vám príliš nepáči, môžete ho jemne obrúsiť, aby ste odhalili svetlohnedé drevo pod ním.

Toto však musíte urobiť ešte pred nanesením teakového tmelu. Teakové tmely môžete kúpiť v železiarstve a námorných obchodoch, kde sa bežne skladujú pre lode.

Ako aplikovať teakový tmel

Teakové tmely sa vo všeobecnosti ľahko aplikujú vďaka ich viskozite podobnej vode. Nasledujúce kroky podrobne opisujú, ako môžete na svoj nábytok aplikovať teakové tmely. Môžete si pozrieť aj toto video, aby ste získali predstavu o tom, ako tmel aplikovať.

Dôkladne umyte vonkajší teakový nábytok vodou a jemným mydlom na riad. Pomocou kefy s mäkkými štetinami jemne vydrhnite nečistoty, pričom každým ťahom postupujte v smere vlákien.
Nábytok sušte na slnku približne 2 týždne, aby v dreve nezostala žiadna vlhkosť a otvorili sa jeho vlákna.
Zľahka obrúste všetky odolné zafarbenia, ktorých sa chcete z nábytku zbaviť.
Nábytok nastriekajte po celej ploche tmelom a tekutinu rozotrite handričkou bez chĺpkov alebo ju rovnomerne rozotrite pomocou štetca.

Bezfarebný teakový náter

Ak chcete svojmu vonkajšiemu teakovému nábytku dodať ďalšiu vrstvu ochrany, odporúčame použiť aj vrchný bezfarebný náter. Nielenže to dodá vášmu nábytku lesklý vzhľad, ale pridá to aj ďalšiu vrstvu ochrany pred poveternostnými vplyvmi a zabráni predčasnému znehodnoteniu teakového vonkajšieho nábytku.

Pred nanesením bezfarebného náteru na vrchnú časť tmelu sa však uistite, že tmel mal dostatok času na vytvrdnutie a úplné stuhnutie. Bezfarebný náter vždy nanášajte až po teakovom tmely, nikdy nie pred ním.

Ako nanášať bezfarebný náter

Na nanesenie bezfarebného náteru na vonkajší teakový nábytok môžete použiť nasledujúce kroky:

Vrchný povrch nábytku zľahka prebrúste
Naneste rovnomernú jednu vrstvu bezfarebného náteru na celý nábytok
Počkajte, kým prvá vrstva zaschne
Naneste druhú rovnomernú vrstvu bezfarebného laku

Teakový olej alebo teakový tmel?

Mnohí ľudia odporúčajú používať teakový olej, ktorý dodá drevu lesk alebo zabráni jeho vyblednutiu. Teakový olej však nespĺňa ani jednu z týchto funkcií. Namiesto toho môže vášmu vonkajšiemu nábytku z teakového dreva uškodiť tým, že podporuje rast plesní.

Taktiež dodáva povrchu mastnú štruktúru a potenciálne môže priťahovať aj mastné škvrny. Keďže teakové drevo prirodzene produkuje špecifické oleje, pridávanie ďalších olejov na jeho povrch nie je potrebné.

Na druhej strane, tmely majú ochranné vlastnosti, ktoré pomáhajú spomaliť zhoršovanie kvality dreva a zachovať jeho farbu. Ak je vaším cieľom zlepšiť farbu vonkajšieho teakového nábytku a odstrániť škvrny pomocou teakového oleja, lepšou alternatívou je nábytok dôkladne vyčistiť a namiesto toho ho zľahka obrúsiť.

Potom môže nasledovať každoročná aplikácia tmelu a bezfarebného náteru, aby sa zachoval prirodzený zlatohnedý odtieň teakového dreva.

Tipy na údržbu teakového vonkajšieho nábytku

Teraz, keď už viete viac o vlastnostiach teakového dreva a o tom, ako chrániť vonkajší teakový nábytok, uvádzame niekoľko tipov na údržbu, ktoré vám pomôžu udržať teakový nábytok v skvelej kondícii.

1. V ZIME NECHAJTE NÁBYTOK V INTERIÉRI ALEBO POD KRYTOM

Teakové drevo sa ukázalo ako materiál, ktorý skutočne odolá skúške času. Bez ohľadu na ročné obdobie je známe, že teakovému nábytku sa darí vo všetkých. Trochu extra starostlivosti však nezaškodí a len pomôže zlepšiť životnosť nábytku.

Aby ste teda teakový nábytok ochránili pred vlhkým chladným zimným počasím, môžete ho buď držať vnútri, alebo ho zakryť krytom na nábytok.

2. UDRŽUJTE VONKAJŠÍ TEAKOVÝ NÁBYTOK MIMO VLHKÝCH PRIESTOROV

Vlhké priestory vo všeobecnosti škodia všetkým druhom dreveného nábytku. Z tohto dôvodu je najlepšie držať vonkajší teakový nábytok mimo takýchto miest, pretože môže splesnivieť.

3. OKAMŽITE ODSTRÁŇTE VTÁČIE KVAPKY

Vtáčí trus by sa mal okamžite odstrániť, pretože má tendenciu rýchlo zašpiniť nábytok. Hoci nie je nič, o čo by sa nepostaralo dôkladné vyčistenie a malé prebrúsenie, okamžité odstránenie škvŕn pomôže zachovať živú farbu nábytku.

4. NEPOUŽÍVAJTE LAKY NA VONKAJŠÍ TEAKOVÝ NÁBYTOK

Na vonkajší teakový nábytok by sa nemali používať laky a farby. Môžu totiž spôsobiť štiepenie dreva. Vyhnúť by ste sa mali aj univerzálnym čistiacim prostriedkom na drevo. Namiesto toho si vyberte špeciálne čistiace prostriedky na teakové drevo, ktoré sú určené na tento typ dreva.

5. NEDRHNITE KOVOVOU VLNOU

Hoci ľahké brúsenie je skvelý spôsob, ako odstrániť odolné zafarbenie a škvrny, použitie kovovej vlny môže spôsobiť zdrsnenie a poškriabanie povrchu. Na brúsenie používajte jemný brúsny papier, aby ste zaistili rovnomerný a hladký povrch.

Záver

Vonkajší nábytok z teakového dreva je vo všeobecnosti drahší ako iné typy dreveného nábytku, pretože je odolný, nenáročný na údržbu a má dlhú životnosť. Avšak prvá otázka, ktorá napadne každého po kúpe tohto luxusného druhu dreva, je najlepší spôsob ochrany záhradného nábytku z teakového dreva?

Kľúčom je jednoducho náležitá starostlivosť. Dbajte na to, aby drevo zostalo suché a aby sa pravidelne čistilo a udržiavalo pomocou rôznych prípravkov. Prejdite si náš zoznam produktov a tipov, ako chrániť teakový záhradný nábytok, aby ste zabezpečili, že váš vonkajší nábytok zostane v najlepšej forme.