Záhradný nábytok

Ako čistiť trstinový nábytok?

Udržiavanie trstinového nábytku v špičkovom stave je pomerne jednoduché, ale len ak viete, čo robíte. Bohužiaľ, ľudia majú tendenciu používať nesprávne výrobky alebo prístup k svojmu prúteného nábytku, a to znamená len katastrofu. V skutočnosti však čistenie trstinového nábytku môže byť jednoduché, čo vám dokážu nasledujúce tipy a rady.

Ako čistiť trstinový nábytok?

Čo je trstinový nábytok?

Nábytok do zimnej záhrady z trstiny je sieť z rozštiepených trstín, ktoré sú pridané k rámu. Zámerom je vytvoriť z trstiny pevný a odolný kryt, ktorý vydrží aj veľké zaťaženie.
Na výrobu nábytku sa môžu použiť rôzne materiály. Z neho sa potom dajú vytvoriť nielen jednomiestne kreslá, ale aj pohovky, stoly a rôzne iné kusy nábytku.

História trstinového nábytku

Trstinový nábytok bol v skutočnosti prvýkrát navrhnutý v roku 1660, takže je tu už dlhšie, ako si ľudia uvedomujú. Jeho pôvod sa datuje do oblasti Holandska, Francúzska a Spojeného kráľovstva a odvtedy sa jeho popularita zvýšila a rozšíril sa po celom svete.
Odvtedy je stále veľmi obľúbený.

Druhy trstinového nábytku

Bezprostredne predtým, ako vás oboznámime s tým, ako správne čistiť trstinový alebo prútený nábytok, by sme mali zdôrazniť, že existujú rôzne typy trstinového nábytku.
Je to spôsobené predovšetkým materiálom, ktorý sa pri jeho tvorbe používa. Práve preto objavíte ratanový záhradný nábytok spolu s trstinovým alebo prúteným. Bez ohľadu na materiál však samotný proces čistenia a starostlivosti zostáva rovnaký.

Ako čistiť trstinový nábytok

Správne čistenie vášho trstinového nábytku do zimnej záhrady si vyžaduje, aby ste prešli niekoľkými krokmi. Nemajte však obavy, pretože vás každým krokom prevedieme.
Upozorňujeme, že hovoríme o samotnom nábytku, a nie o čalúnení. Čalúnenie si vyžaduje vlastný prístup.

Ako často musíte čistiť nábytok?

Ako často by ste teda mali čistiť svoj nábytok? Vo všeobecnosti platí, že pravidelné čistenie pomôže predĺžiť životnosť vášho nábytku. To platí bez ohľadu na materiál, z ktorého je vyrobený.
Keď však hovoríme o pravidelnom čistení, nehovoríme o potrebe neustáleho hĺbkového čistenia.
Namiesto toho má zmysel predchádzať hromadeniu nečistôt, prachu a špiny. Ako uvidíte, úlohy sú rozdelené na týždenné, mesačné a ročné, aby vám uľahčili život.

Vybavenie, ktoré budete potrebovať na čistenie trstinového nábytku

Ako je to teda s vybavením? Nuž, je pravdepodobné, že väčšinu položiek, ktoré budete potrebovať na správne čistenie nábytku, už máte, a ak ešte žiadne nemáte, o najlepšom nábytku do zimnej záhrady sme hovorili už skôr.

Pre väčšinu ľudí odporúčame práve tento postup.

Mäkká prachovka
Mäkká kefa
Niekoľko mäkkých utierok
Zubná kefka
Aspoň dve čisté vedrá
Bieliaci prostriedok
Teplá voda
Prostriedok na umývanie riadu
Vysávač s kefou na čalúnenie
Ľanový olej (voliteľný)

Ako vidíte, nie je to dlhý zoznam, ale každá položka na zozname bude užitočná pri čistení ratanového nábytku alebo akejkoľvek verzie, ktorú máte v zimnej záhrade.

Úlohy a najlepšia metóda čistenia

Zoznam máte, ale ako čistíte a ako často by ste mali čistiť? Pravdou je, že niektoré úlohy by sa mali vykonávať každý týždeň, zatiaľ čo iné sa vykonávajú šetrnejšie. Poďme si ich prejsť.

Utieranie prachu - týždenne

Prach z trstinového alebo prúteného nábytku by ste mali utierať aspoň raz týždenne. Môžete tiež použiť kefový nadstavec na vysávači a uistiť sa, že sa dostanete do výpletu trstiny, pretože práve tam sa usadzuje prach a nečistoty.
Kľúčom k úspechu je vykonávať túto činnosť každý týždeň, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt. Zníži sa tým aj pravdepodobnosť, že sa špina a nečistoty usadia na mieste, pretože by to len sťažilo čistenie.
Ak nájdete nejaké odolné stopy, vytiahnite zubnú kefku a s prachom sa uistite, že ste sa dostali do všetkých rohov a škár.

Čistenie škvŕn - týždenne

Skontrolujte, či na vašom nábytku nie sú škvrny, a pokúste sa ich odstrániť. Na to postačí mäkká handrička s teplou vodou zmiešanou s trochou prostriedku na umývanie riadu.

Upozornenie

Škvrnu nedrhnite, najmä ak je ešte čerstvá. Tým len zatlačíte škvrnu hlbšie do nábytku, čo sťaží jej odstránenie.
Namiesto toho škvrnu utrite malým tlakom a potom ju nechajte uschnúť na vzduchu.
Tieto dva kroky by mali byť na vašom týždennom zozname, ale potom musíte myslieť na hlbšie čistenie na mesačnej báze.

Mesačné čistenie

Aby ste správne vykonali mesačné čistenie, musíte si pripraviť správny roztok, ktorý vám umožní efektívne umyť nábytok. Upozorňujeme, že nehovoríme o namáčaní nábytku, to by spôsobilo viac škody ako úžitku.
Vezmite jedno z vašich čistých vedier a pripravte roztok pozostávajúci zo štyroch šálok teplej vody zmiešanej s polievkovou lyžicou prostriedku na pranie. Miešajte a robte to dovtedy, kým neuvidíte, že sa na povrchu objavujú mydlové peny.
K tomu si pripravte aj druhé vedro a naplňte ho obyčajnou teplou vodou. Tá bude slúžiť na opláchnutie utierok a na účinné utieranie nábytku po skončení práce.
Vezmite si vlhkú utierku a začnite od hornej časti nábytku smerom nadol. To platí bez ohľadu na to, či ide o trstinové stoličky, stoly, prírodný ratan, prútie alebo čokoľvek iné.
Pokračujte v oplachovaní utierky v druhom vedre a vždy ju robte len vlhkú, nie namočenú. Na čistej utierke môžete mať veľa mydla, ale namáčanie týchto prírodných materiálov príliš veľkým množstvom vody len podporí vznik plesní.
Tak ako predtým, ak sú škvrny odolnejšie, potom namočte zubnú kefku do mydlovej vody a použite trochu lakťovej mazľavosti, aby ste nečistoty a špinu odstránili. Stále však nemôžete použiť prebytočnú vodu.
Nakoniec sa uistite, že mydlo je mimo vášho ratanového nábytku v zimnej záhrade. Použite čistú handričku na jeho osušenie a potom ho nechajte vyschnúť na vzduchu.

Každoročná starostlivosť

Na záver je potrebné vykonať niekoľko úloh na ročnej báze.
V tomto období skontrolujte, či váš vonkajší nábytok nie je poškodený. Je to tiež ideálny čas na kontrolu, či sa na ňom nenachádza pleseň alebo hniloba. Tá môže spočinúť aj na syntetickom ratane, takže ak práve ten vlastníte, nie ste voči plesniam imúnni.
Ak máte pleseň, zmiešajte rovnaké diely bielidla a vody, ale nezabudnite si nasadiť rukavice a okuliare proti striekajúcej vode. Zmes naneste, ale nedrhnite. Potom ho premiestnite na priame slnečné svetlo, aby ste pomohli nábytku čo najrýchlejšie vyschnúť.
Posledným krokom je zohnať ľanový olej a namočiť do roztoku mäkkú handričku. Ľanový olej potom musíte nanášať od vrchu a utierať smerom nadol. Prevarený ľanový olej si môžete kúpiť v miestnom obchode pre domácich majstrov a pred týmto úkonom nezabudnite odstrániť vankúše z nábytku.
Po nanesení oleja ho nechajte schnúť aspoň 48 hodín.

Čo robiť a čo nerobiť

Na záver niekoľko tipov, čo by ste mali robiť so svojím trstinovým alebo ratanovým nábytkom, a niekoľko vecí, ktoré vám dôrazne neodporúčame robiť.

1. Používajte kvalitný ľanový olej

Ľanový olej pomáha chrániť nábytok, preto používajte len kvalitný olej, ktorý nábytku skutočne pomôže, a nie ho poznačí.

2. Uistite sa, že nábytok nenamáčate

Ratanový nábytok znamená, že je vyrobený z prírodného materiálu. Jeho namáčanie môže viesť ku krúteniu a lámaniu, čo vedie k tomu, že sa váš nábytok stane nepoužiteľným. Nábytok vždy iba navlhčite.

3. Vždy sušte na vzduchu

Nábytok musíte vždy vysušiť na vzduchu, čo by však vďaka nenamáčaniu nemalo trvať dlho. Nedajte sa zlákať na použitie tepla. Teplo potenciálne poškodí materiál.

A takto môžete úspešne vyčistiť svoj trstinový nábytok do zimnej záhrady a zachovať jeho nedotknutý vzhľad na dlhé roky. Niet pochýb o tom, že správna starostlivosť o nábytok pomôže predĺžiť jeho životnosť, a môžete vidieť, že je to celkom jednoduché a ľahké.

Dávajte však prosím len pozor na výrobky, ktoré používate. Trstina môže byť v prírode dosť krehká a vy nechcete robiť nič, čo by