Pri plastovom, ratanovom alebo kovovom záhradnom nábytku je proces čistenia často jednoduchší. Zvyčajne stačí miska s horúcou mydlovou vodou a čistiaca kefa. Pri drevenom alebo kovanom záhradnom nábytku však bude čistenie a obnovenie pôvodného stavu trvať trochu dlhšie a budete na to potrebovať niektoré špecializované výrobky, napríklad našu súpravu na obnovu záhradného nábytku.
Rôzne typy záhradného nábytku
Záhradný nábytok z dreva je pravdepodobne najrozšírenejší a mnohí z nás majú v záhrade aspoň jeden predmet z dreva. Drevo používané na záhradný nábytok je s veľkou pravdepodobnosťou teakové, dubové alebo borovicové.
Hliník je jedným z najobľúbenejších kovov na výrobu záhradného nábytku, pretože je ľahký a veľmi odolný. Nikdy tiež nehrdzavie, takže sa veľmi ľahko čistí! Ďalšie kovy používané na výrobu záhradného nábytku sú oceľ a kované železo, ktoré však hrdzavejú, takže si vyžadujú trochu viac starostlivosti. Kvalita nábytku z nehrdzavejúcej ocele sa môže líšiť a zliatiny nižšej triedy majú často ochrannú povrchovú úpravu práškovou farbou. V prípade kovaného nábytku tento veľmi ľahko hrdzavie, a preto sa musí každý rok ošetriť tmelom alebo voskom.
Tkaný záhradný nábytok sa zvyčajne vyrába z jedného z troch druhov materiálu: syntetického ratanu, prírodného ratanu alebo trstiny. Ratan je jedným z odolnejších materiálov používaných na výrobu záhradného nábytku, a hoci je jeho kúpa drahšia, je pomerne nenáročný na údržbu. Rovnako ako trstina je však ratan vhodný len na použitie v interiéri alebo v zimnej záhrade. Syntetický ratan je vhodný na vonkajšie použitie v záhrade a veľmi ľahko sa čistí.
Plastový nábytok a nábytok zo živice sa čistí asi najľahšie, ale tiež sa môže veľmi rýchlo zašpiniť. Biely vonkajší terasový nábytok môže pri čistení potrebovať aj jemný bieliaci roztok, aby zostal žiarivo biely.
A nakoniec vankúše. Tie môžu byť vyrobené zo všetkých druhov materiálov a rovnako ako rámy nábytku sa musia pravidelne čistiť. Pokiaľ nie sú vankúše vyrobené z nepremokavého materiálu (ktorý je niekedy odolný len voči sprche, nie voči dažďu), nezabudnite vankúše po použití preniesť dovnútra, inak budú potrebovať väčšie čistenie alebo častejšiu výmenu!
Jednoduché kroky čistenia vonkajšieho nábytku
1. Odstráňte vankúše
Ak majú snímateľné poťahy, mali by sa vyprať v práčke podľa pokynov výrobcu. Pred výmenou sa uistite, že sú úplne suché, inak by sa čoskoro mohli objaviť plesne a huby. Ak sa poťahy nedajú odstrániť, môžete použiť aj produkty, ako je náš čistiaci prostriedok na koberce a čalúnenie a ochranný prostriedok na koberce a čalúnenie, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť vankúšov. A ak vás už omrzela farba alebo látka vybledla, môžete dokonca zvážiť použitie našej farby na látky, ktorá zmení alebo obnoví farbu.
2. Odstráňte všetky povrchové nečistoty
Pomocou čistiacej kefy odstráňte všetky uvoľnené nečistoty, listy a pavučiny.
3. Umyte mydlovou vodou
Pripravte si misku s jemnou mydlovou vodou - postačí tekutina na umývanie riadu - a nábytok poriadne vydrhnite pomocou čistiacej kefy. Na ťažko prístupné miesta použite starú zubnú kefku.
4. Opláchnite čistou vodou
Skôr ako mydlová voda stihne zaschnúť, opláchnite nábytok hadicou, aby ste odstránili všetky mydlové peny. Pred výmenou vankúšov nechajte dôkladne vyschnúť.
Čistenie záhradného dreveného nábytku
V prípade dreveného záhradného nábytku je postup trochu odlišný, pretože drevo je nasiakavé a potrebuje hlbšie čistenie aj ochranu.
Drevený záhradný nábytok by ste mali pravidelne čistiť podľa vyššie uvedených jednoduchých krokov, ale aspoň raz ročne alebo keď chcete odstrániť škvrny od plesní alebo rias, odporúča sa drevený nábytok dôkladnejšie vyčistiť.
1. Odstráňte vankúše a všetky povrchové nečistoty.
Postupujte podľa krokov 1 a 2 uvedených vyššie.
2. Vydrhnite drevo
Ďalším krokom je použitie vhodného čistiaceho prostriedku na drevo, napríklad nášho čistiaceho prostriedku na teakové drevo. Nalejte ho do vedra s teplou vodou v pomere 1:5 (5 dielov vody). Do zmesi namočte tuhú drhnúcu kefu a drevo vydrhnite, aby ste odstránili všetky nečistoty, špinu a prípadné zelené riasy. Potom ho utrite čistou handrou.
3. Opláchnite čistou vodou
Opláchnite drevo hadicou, aby ste odstránili prebytočný čistiaci prostriedok, a potom ho nechajte dôkladne vyschnúť pred ošetrením dreva (krok 4).
4. Ošetrenie dreva
Po vyčistení je potrebné drevo udržiavať nanesením nášho teakového oleja. Ak je drevo silne zafarbené alebo zvetrané, môžete pred použitím oleja zvážiť aj použitie nášho rozjasňovača teakového dreva, aby ste ešte viac obnovili pôvodnú farbu.
Čistenie záhradného nábytku z tepaného železa alebo nehrdzavejúcej ocele
V prípade kovaného nábytku alebo nábytku z nehrdzavejúcej ocele by sa mala prípadná hrdza čo najskôr odstrániť.
1. Rez obrúste
Odbrúste všetky škvrny hrdze a popraskaný náter.
2. Odstráňte hrdzu
Uvoľnenú hrdzu a prach zotrite vlhkou handrou alebo hadicou.
3. Postihnutú oblasť natrite farbou
Zredukovanú oblasť upravte nastriekaním alebo natretím farby odporúčanej výrobcom vášho nábytku.
4. Nábytok navoskujte
Naneste vrstvu automobilového vosku tak, aby voda stekala a stiekla, a nie aby sa vsiakla do železa.
Skladovanie a údržba
V zimných mesiacoch a počas dlhšieho obdobia nepoužívania v lete je vždy vhodné vonkajší nábytok zakryť alebo uskladniť. Pri správnej údržbe a pravidelnom čistení môžete svoj záhradný nábytok udržiavať v dobrom stave dlhé roky.