Záhradný nábytok

Čo je to danish olej?

Danish olej poskytuje drevu mnoho výhod, a preto je obľúbenou voľbou na povrchovú úpravu dreva. V tomto článku sa venujeme histórii dánskeho oleja, spôsobu jeho výroby, použitým zložkám a bežnému použitiu dánskeho oleja v domácnosti. Na povrchovú úpravu tohto akáciového dreva bol použitý dánsky olej.

Čo je dánsky olej?

Dánsky olej je olej na konečnú úpravu dreva, ktorý sa používa na ochranu a výživu dreva zvnútra. Existuje mnoho rôznych druhov dánskeho oleja, pretože na rozdiel od tung alebo ľanového oleja nie je dánsky olej prirodzene sa vyskytujúcim olejom, ale zmesou olejov, a preto ho môžu rôzne značky interpretovať rôzne.

Čo je dánsky olej?

Dánsky olej je olej na konečnú úpravu dreva, ktorý sa používa na ochranu a výživu dreva zvnútra. Existuje mnoho rôznych druhov dánskeho oleja, pretože na rozdiel od tungového alebo ľanového oleja nie je dánsky olej prirodzene sa vyskytujúcim olejom, ale zmesou olejov, a preto ho môžu rôzne značky interpretovať rôzne.
Prečo je dánsky olej taký obľúbený?

Dánsky olej je naším najpredávanejším olejom na drevo, a to z dobrého dôvodu, pretože má mnoho výhod:

Ľahko sa nanáša handričkou alebo štetcom.
Rýchlo schne, len za 4 až 6 hodín
Po zaschnutí je bezpečný pre potraviny a hračky
Pomôže drevu odpudzovať nečistoty a tekuté škvrny
Je odolný voči vode
Zasychá do krásneho, hladkého, saténového povrchu

Z čoho je vyrobený dánsky olej?

Dánsky olej sa zvyčajne vyrába buď z tungového oleja, alebo z vareného ľanového oleja. Tieto oleje sa potom riedia rozpúšťadlom, aby sa olej ľahšie nanášal. Do dánskeho oleja pridávame aj malé množstvo laku. Vďaka tomu je olej odolnejší voči opotrebovaniu, získava krásny hladký nádych a tiež pomáha zlepšiť jeho schopnosť odolávať nečistotám a škvrnám.

Prečo sa nazýva dánsky olej?

Keďže dánsky olej nie je prirodzene sa vyskytujúci olej, je nezvyčajné, že ho tak nazývame! Zdá sa, že tento termín sa prvýkrát použil, keď sa v 20. storočí začal dánsky nábytok vyvážať do celého sveta, a značky ho používali, aby ponúkli olej, ktorý poskytoval "dánsky" vzhľad, ktorý sa hodil k široko populárnemu nábytku.

Použitie dánskeho oleja

Dánsky olej je univerzálny olej, a preto sa dá použiť na mnohé povrchy. Všetky oleje na drevo zvýraznia kresbu dreva a zvýšia jeho prirodzenú krásu, ale okrem kozmetického vzhľadu je dánsky olej skvelý na konečnú úpravu všetkých drevených povrchov:

Kuchynské pracovné dosky
Príbory
Nábytok
Dvere
Okenné rámy
Soklové lišty
Podlahy z tvrdého dreva
Sústružené drevo
Hračky

Dánsky olej možno použiť na tvrdé aj mäkké drevo a možno ho použiť aj na drevo v interiéri a exteriéri. Na všetky exteriérové dreviny však odporúčame používať teakový olej.

Dánsky olej neodporúčame ani na dosky na krájanie. Ak o to máte záujem, použite náš Olej na dosky na krájanie.
Prehľad dánskeho oleja

Niekoľko ďalších informácií, ktoré je dobré vedieť o dánskom oleji:

Čas schnutia - 4-6 hodín
Opakované natieranie - pre dosiahnutie najlepších výsledkov naneste tri vrstvy
Pokrytie - 20 m2 na liter

Ďalším skvelým dôvodom, prečo používať Danish Oil, je to, že sa dá ľahko nanášať opakovane a opravovať škvrny. Napríklad podlaha sa často viac používa pozdĺž trás, po ktorých ľudia bežne chodia v miestnosti. Pomocou oleja Danish Oil môžete obnoviť olej na týchto miestach bez toho, aby ste museli zakaždým brúsiť a olejovať celú podlahu.