Ratan

Ako odolný je ratanový záhradný nábytok?

Ak si kupujete úplne nový ratanový záhradný nábytok, možno vás bude zaujímať, aká bude jeho odolnosť a ako dlho by mal vydržať. Koniec koncov, do svojho záhradného nábytku ste investovali, takže musíte vedieť, čo robiť, aby ste ho zachovali čo najdlhšie.

Ako odolný je ratanový záhradný nábytok?

Tu je však dobrá správa, ratanový záhradný nábytok je odolnejší, ako si myslíte. Samozrejme, závisí to od toho, či si kúpite kvalitný prírodný ratan, pretože to je podstatný rozdiel.

Pochopenie trvanlivosti je však viac než len uvedomenie si niekoľkých faktov alebo čísel. Takže práve to budeme skúmať.

Keď lepšie pochopíte ratan a jeho vlastnosti ako materiálu na výrobu nábytku, budete potom vedieť, prečo je taký obľúbený a prečo je obľúbený už celé desaťročia.

Kľúčové vlastnosti ratanového nábytku

Preskúmaním kľúčových vlastností ratanového záhradného nábytku môžeme začať lepšie chápať stránku trvanlivosti. Mnohí ľudia tvrdia, že priemerný ratanový nábytok vydrží približne 10 rokov, a hoci to môže znieť dosť, je to naozaj tak dobre, ako by mohlo byť?

Ratan ako materiál je veľmi ľahký. To platí pre prírodný aj syntetický ratan. Keď sa položí na hliníkový rám, ľahko sa s ním manipuluje, čo prispieva k pocitu ľahkosti. Nedopustite sa však omylu a nemyslite si, že len preto, že je ratanová pohovka ľahká, nie je pevná. Tak to rozhodne nie je.

Ratanový nábytok má však množstvo ďalších dôležitých vlastností.

Možno z neho vytvoriť širokú škálu nábytku, ktorý bude ideálny pre váš vonkajší priestor. Vďaka tejto schopnosti tvarovať ho a spliesť do niečoho pevného je ideálnym riešením pre tieto jedálenské súpravy alebo záhradné stoličky.

S týmto materiálom sa však spája množstvo výhod aj nevýhod.

Výhody a nevýhody ratanového nábytku

Hoci teda rôzne vlastnosti ratanového nábytku znejú pôsobivo, nie je to všetko jednoduché. Naopak, existuje množstvo výhod aj nevýhod, ktoré si treba uvedomiť. Tento materiál sa používa už dlhšie obdobie, a keď vidíte výhody a nevýhody, ktoré sú s ním spojené, potom je jasné, prečo je to tak.

Výhody

Najskôr tu máme výhody a tou hlavnou je, že je odolný a všestranný. Keď hovoríme o tom, že ratan je všestranný, je to vďaka tomu, že sa z neho vytvára konferenčný stolík, denné postele, ležadlá a množstvo ďalších kusov nábytku.

Aby sa zvýšila jeho všestrannosť, môže byť vhodný aj na vonkajšie použitie, ako aj do interiéru. Ak má však ratan v exteriéri prežiť, je potrebné s ním zaobchádzať inak.

Ďalšou výhodou je skutočnosť, že tento materiál je šetrný k životnému prostrediu. Je to oveľa udržateľnejší materiál, než si väčšina ľudí uvedomuje.

Je to spôsobené tým, že ratan je vinič. Nie je potrebné vyrúbať celý strom, ale je potrebné zozbierať iba liany. Vínna réva potom rýchlo dorastie a tento proces sa môže opakovať. Ak hľadáte súpravy záhradného nábytku, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu, potom je to vaša odpoveď.

Ďalšou výhodou je aj spôsob, akým je spletený. Ratan si pri správnom ošetrovaní poradí aj s rôznymi poveternostnými podmienkami.

Celkovo je ľahké pochopiť, prečo je záhradný nábytok z prírodného aj syntetického ratanu takou obľúbenou voľbou.

Nevýhody

S ratanom sa spájajú aj niektoré nevýhody, ktoré si treba uvedomiť skôr, ako sa pustíte do nákupu týchto obývacích súprav.

Prvou je, že môže byť nepohodlný, a preto je dobrý nápad mať na ratane vankúše. Nábytok z prírodného ratanu je obľúbenou voľbou, ale väčšina prírodných materiálov nie je príliš pohodlná, a toto je jedna z týchto situácií.

V prípade tohto ratanového materiálu je to práve tesnosť plochého výpletu, ktorá ho robí nepohodlnejším. Znamená to totiž, že na prírodnom ratanovom nábytku je malá alebo žiadna poddajnosť. Túto nevýhodu však možno ľahko odstrániť.

Problémom ratanového alebo prúteného nábytku je aj to, že výplet sa môže časom uvoľniť. Tomu sa však dá do určitej miery zabrániť správnou starostlivosťou o nábytok. Dôležité je aj vykonávanie opráv hneď, ako sú potrebné.

Poslednou nevýhodou je, že ratan nie je nenáročný na údržbu. Vyžaduje si určitú starostlivosť, aby sa predĺžila jeho životnosť. Je potrebné ho ošetrovať a starať sa oň. Je potrebné ho chrániť pred nepriaznivými podmienkami. To všetko si vyžaduje čas a určitú prácu, ale nakoniec sa to oplatí.

Môžete nechať ratanový nábytok vonku?

Keďže stav, v akom je ratanový nábytok uložený alebo skladovaný, priamo ovplyvňuje jeho životnosť, ako je to s ponechaním nábytku vonku?

Krátka odpoveď znie, že ratanový záhradný nábytok môžete nechať vonku, ale len vtedy, ak vykonáte niekoľko kľúčových krokov. Ak ich nevykonáte, ratanový nábytok sa časom znehodnotí, pretože prírodný ratan nie je určený na to, aby bol vystavený poveternostným vplyvom.

Prírodný ratan by sa nikdy nemal namáčať a ani by sa nemal príliš často vystavovať slnečnému žiareniu. Všetky tieto podmienky začnú negatívne vplývať na ratan, pretože nie je obzvlášť odolný voči UV žiareniu.

To však neznamená, že ho nemôžete mať vonku. Samozrejme, syntetický ratan je skôr schopný odolať vonkajším podmienkam, ale aj to závisí od kvality materiálu.

Aby ste mohli ratanový nábytok nechať vonku, musíte ho chrániť. To znamená zabezpečiť jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom, čo zahŕňa natieranie prírodného ratanu morským lakom, aby sa vlhkosť nedostala do vnútorného jadra ratanu.

Taktiež musíte ratanový nábytok prikryť, keď sa nepoužíva, a to určite na noc. Prírodný ratan sa nedokáže vysporiadať s príliš veľkou vlhkosťou, kým potenciálne nezačne hniť, a práve vtedy musíte začať s opravami.

Ako dlho by mal ratanový nábytok vydržať?

Nakoniec, ako dlho by mal ratanový nábytok vydržať? Na začiatku sme uviedli, že by mal vydržať približne desať rokov, ale na túto dobu sa viaže toľko rozhodujúcich faktorov, že nejde o presný údaj.

Ochrana nábytku pred nečistotami, plesňami, uv žiarením a poveternostnými podmienkami znamená, že by mal vydržať niekoľko rokov. Existuje niekoľko príkladov ratanového nábytku, ktorý pri správnej starostlivosti vydrží desiatky rokov. To znamená, že v prípade potreby vykonajte opravy. Znamená to zabezpečiť jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom, čistiť ho mydlovou vodou a zubnou kefkou, aby sa dostal do výpletu.

Všetky tieto veci zlepšia životnosť nábytku a umožnia vám, aby ste si ho užívali dlhé roky.

Musíme sa však vrátiť k tejto koncepcii vykonávania opráv a pravidelnej údržby, aby sme predĺžili životnosť vášho ratanového nábytku. Nezabúdajte, že niektoré aspekty výpletu sa môžu časom uvoľniť, a práve vtedy začnú predmety strácať časť svojej pevnosti a potenciálne aj štruktúry.

Vtedy sa začnú prehýbať sedadlá a už nie je taký nosný ako kedysi.

Pravidelnou kontrolou každého aspektu vášho terasového nábytku môžete tieto varovné signály, že niečo môže byť zle, odhaliť už skôr. To pomôže posunúť životnosť vášho nábytku za hranicu desiatich rokov.

Takže to je odpoveď na otázku, aká presne môže byť životnosť ratanového záhradného nábytku, a možno vás to trochu prekvapilo. Kľúčom k úspechu je správna starostlivosť o súpravy nábytku a niet pochýb, že potom vydržia skúšku času. Majte však na pamäti, že ratan môže byť relatívne krehký, ak ho necháte vystavený vplyvom počasia. V takom prípade drasticky skrátite dobu, ktorú vaše sedacie súpravy vydržia, kým ich bude potrebné vymeniť.