Ratan

Ako chrániť ratanový nábytok počas zimy a počas celého roka

Ratanový záhradný nábytok dokáže vytvoriť skutočný dojem, pokiaľ ide o váš vonkajší nábytok. Avšak aj keď je to všetko úplne v poriadku a užívate si svoju súpravu nábytku, je jednoznačne kľúčové vedieť, ako tento prírodný ratan chrániť a následne zabezpečiť proti poveternostným vplyvom. Koniec koncov, chcete, aby váš ratanový záhradný nábytok vyzeral čo najlepšie aj v nasledujúcich rokoch.

Ako chrániť ratanový nábytok počas zimy a počas celého roka

Prečo musíte chrániť svoj záhradný nábytok

Vďaka britskému podnebiu je každý nábytok ponechaný vonku vydaný napospas prírodným živlom. Aj keď sú zimné mesiace obzvlášť drsné, starostlivosť o vaše sedacie súpravy alebo prútený nábytok je potrebné vykonávať počas celého roka.

Vďaka použitým prírodným materiálom a rôznym štrbinám, ktoré sa v nábytku nachádzajú, sa môže dážď a blato dostať do celej tkaniny predmetu. Ak je neustále vystavená poveternostným vplyvom, môže táto vlhkosť nahlodávať ratan a časom ho oslabovať.

Potom sa stane, že vám zostane vonkajší nábytok, ktorý nielenže vyzerá hrozne, ale už nie je bezpečný na sedenie. Problém je v tom, že prírodné prútie sa nedokáže dobre vyrovnať s opakovaným pobytom v zlých podmienkach.

Nie je to však len nábytok z prírodných materiálov, ktorý môže trpieť. Ak ste si mysleli, že váš záhradný nábytok zo syntetického ratanu unikne, tak ste na omyle.

Naopak, aj plastový záhradný nábytok bude trpieť, ak sa oň nebude správne starať. Plast, najmä ak je vyrobený nesprávne, vplyvom UV žiarenia zoslabne, a vtedy nastane problém.

Pomoc je však na dosah ruky. V skutočnosti existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť hneď teraz a ktoré vám pomôžu ochrániť vašu súpravu nábytku a umožnia vám ju používať aj v nasledujúcich rokoch.

Keďže sa však potreby v priebehu roka menia, pozrieme sa na to, ako chrániť veci z iného pohľadu. Rozdelíme si to teda na jednotlivé ročné obdobia, aby sme si uľahčili život.

Ako chrániť záhradný nábytok na jeseň

Jeseň je jedným z tých náročných období, pokiaľ ide o ochranu vášho ratanového záhradného nábytku. Ľahko sa môže stať, že ho budete ešte niekoľkokrát naplno využívať, takže je zbytočné odkladať nábytok do skladu.

Namiesto toho odporúčame toto.

V prvom rade investujte do kvalitných poťahov na záhradný nábytok. Výborne ochránia váš nábytok pred vlhkejším počasím počas celej tejto sezóny. Okrem toho sa dajú rýchlo a jednoducho odstrániť, keď plánujete nábytok používať.

Poťahy však na ratanovú pohovku jednoducho nenakladajte. Namiesto toho odporúčame dodržiavať niekoľko jednoduchých krokov, ktoré zabezpečia správnu starostlivosť o váš záhradný nábytok.

Pred umiestnením poťahu na ratanový nábytok sa uistite, že je suchý. Ak to neurobíte, len zvýšite pravdepodobnosť vzniku plesní a ratan sa začne kaziť.

Skontrolujte tiež, či na nábytku nie je blato alebo akékoľvek výkaly, a pred zakrytím ich odstráňte. To by malo byť aj tak súčasťou celkovej údržby vášho nábytku, preto tento krok nevynechávajte.

Zvážte, či nábytok neprejazdíte vysávačom, ale uistite sa, že je na ňom kefový nadstavec. Ten sa dokáže dostať do všetkých týchto štrbín a, ako sme už povedali, malo by to tvoriť súčasť všeobecnej starostlivosti.

Je tu však ešte niečo, čo by ste v tejto chvíli mohli chcieť s ratanovým nábytkom urobiť, aby ste ho pripravili na nadchádzajúcu zimu, a to je premýšľať o ochrane nábytku pred poveternostnými vplyvmi.

Keďže počasie sa s postupujúcou jeseňou stáva chladnejším a často aj vlhkejším, je potrebné v prvom jesennom mesiaci zabezpečiť váš nábytok z prírodného ratanu proti poveternostným vplyvom. Je to preto, aby ste si zabezpečili správne poveternostné podmienky na vyschnutie impregnácie proti poveternostným vplyvom.

Jednou z možností je natrieť ratanový nábytok morským lakom. Ten dobre pomáha odpudzovať vlhkosť a ľahko sa nanáša. Dbajte však na to, aby ste medzi jednotlivými vrstvami nechali dostatočne dlhý čas. To poskytne maximálnu ochranu na čo najdlhšie obdobie.

Okrem zakrytia nábytku však môžete zvážiť, či nezačnete súpravu nábytku skladovať na vhodnom mieste. V tomto prípade sa dobre osvedčí garáž alebo veľká kôlňa. Kľúčom k úschove je miesto, kde váš ratanový záhradný nábytok môže zostať suchý a bez vlhkosti. Tým sa zníži pravdepodobnosť vzniku plesní a zároveň sa zabráni možnému hnitiu prírodného ratanu.

Ako chrániť záhradný nábytok v zime

Zima je iná. Pravdepodobnosť, že budete svoj záhradný nábytok v tomto období používať, bude nízka, preto vám odporúčame nábytok chrániť, aby vám vydržal počas celej sezóny. Existuje však niekoľko metód.

Po prvé, ak je to možné, uložte svoju nábytkovú súpravu na zimu do skladu. Musí byť na suchom mieste, kde nebude vadiť vlhkosť. Aj v takom prípade odporúčame umiestniť na nábytok poťah, aby ste ho dodatočne ochránili.

Ak však túto možnosť nemáte, nezúfajte.

V tomto prípade bude mať kvalitný poťah zásadný význam. Pred zakrytím sa musíte uistiť, že je váš nábytok čistý a suchý. Vlhkosť sediaca pod poťahom je zlý nápad. Nielenže sa zvýši pravdepodobnosť, že ratan začne hniť, ako sme už spomínali, ale aj ten starý problém s plesňami sa objaví.

Neodporúčame však súpravu nábytku jednoducho zakryť na celú zimu a nechať ju v sklade. Namiesto toho je potrebné nábytok z času na čas vyvetrať, čo znamená odstrániť poťahy a nechať ho jednoducho dýchať.

Samozrejme, musíte to urobiť na mieste uskladnenia. Poskytne vám to tiež ideálnu príležitosť skontrolovať, či sa neobjavili nejaké problémy, než ho možno rýchlo pretriete suchou mäkkou handričkou a opäť zakryjete.

Okrem toho sa od vás nepožaduje, aby ste na ochranu nábytku v zime robili príliš veľa. Stačí len skontrolovať, či je suchý a chránený pred poveternostnými vplyvmi.

Ako chrániť záhradný nábytok na jar

Jar je obdobím nádeje na teplejšie a slnečnejšie dni, ale mení aj spôsob ochrany záhradného nábytku. Občasné mrazivé noci sa môžu vyskytnúť aj naďalej, ale zjavne sa nemusíte toľko obávať rovnako nízkych teplôt ako v zime. To však neznamená, že sa môžete pustiť do menších opatrení, pokiaľ ide o ochranu vecí.

Odporúčame využiť tento čas na kontrolu záhradného nábytku, aby ste zistili, či prežil zimu bez akéhokoľvek štrukturálneho poškodenia. Uistite sa tiež, či sa v ňom počas vlhkých zimných mesiacov nevytvorila pleseň.

V tejto chvíli by ste mali nábytok vybrať z miesta uskladnenia a potom ho pred dôkladným vysušením umyť mydlovou vodou. Toto je čas na jeho vylepšenie a pripravenie na to, keď budete rozpaľovať gril a aranžovať jedálenské súpravy na ratanový stôl, keď budete prijímať hostí.

Nepúšťajte sa však do toho a nenechávajte svoju rohovú pohovku, stôl alebo akýkoľvek iný predmet cez noc vonku nezakrytý. Tým skrátite životnosť svojho vonkajšieho záhradného nábytku, pretože aj niečo tak jednoduché, ako je jarná ranná rosa, môže začať spôsobovať problémy z hľadiska konštrukcie.

Namiesto toho ho prikryte a chráňte, pričom sa uistite, že ste odstránili všetky vonkajšie vankúše, keď sa nepoužívajú.

Ako chrániť záhradný nábytok v lete

Leto vnímame ako obdobie, keď sa do popredia dostávajú dve kľúčové oblasti. Prvou je začať plánovať ochranu vášho ratanového záhradného nábytku v zime a tiež zabezpečiť, aby UV žiarenie váš nábytok nezničilo alebo nepoškodilo.

V tejto oblasti je dôležité plánovať dopredu. Máte ideálne počasie na ochranu pred poveternostnými vplyvmi a opravu vášho existujúceho nábytku. Pridanie čerstvej ochrany skôr, ako to bude potrebné, je skvelý nápad. Je to vaša príležitosť, aby ste sa do toho pustili včas a zabránili prípadným problémom v budúcnosti.

Je to tiež ideálny čas na to, aby ste vytiahli tlakový čistič a všetko vyčistili. To sa dá urobiť aj v prípade záhradného nábytku z umelého ratanu.

V tejto fáze však ľudia robia chyby. Majú pocit, že keď je lepšie počasie, môžu svoj nábytok nechať vonku a bude v poriadku. No aj keď to tak niekedy môže byť, najlepšie je chrániť svoj nábytok, aj keď je počasie fantastické.

Majte na pamäti, že špina a prach sa rozfúkajú. Táto špina sa dostane do výpletu ratanu a časom sa nahromadí. To znamená, že ak chcete túto špinu odstrániť, budete musieť vytiahnuť starú zubnú kefku a pustiť sa do drhnutia, a to nie je jednoduché.

Okrem toho, hoci ratan môže byť pomerne odolný, pokiaľ ide o UV žiarenie, stojí to za to riziko, keď zakrytie trvá niekoľko minút?

To isté platí aj pre vaše vonkajšie vankúše. Áno, sú spravidla vyrobené z materiálu, ktorý je vodotesný a často odolný aj voči UV žiareniu, ale možno si kúpte nejaké riešenie na ich uskladnenie v exteriéri, kde sa dajú uschovať a v prípade potreby vybrať.

Celkovo platí, že najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, pokiaľ ide o starostlivosť o váš vonkajší záhradný nábytok počas leta, je jednoducho ho udržiavať v čistote. Už len to môže pomôcť predísť problémom a uľahčiť starostlivosť o nábytok v zime.

Takto úspešne ochránite svoj ratanový záhradný nábytok. Niet pochýb o tom, že je to jednoduché a že to váš nábytok ochráni na dlhé roky. Platí to tak pre prírodný ratanový, ako aj syntetický nábytok. Koniec koncov, obidva si zaslúžia starostlivosť.