Ratan

Ako opraviť ratanový záhradný nábytok

Ako opraviť ratanový nábytok

Bez ohľadu na to, či ste fanatik do-it-your-self, odborník na domácich majstrov, alebo dokonca nie ste najväčší fanúšik DIY, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete opraviť ratanový nábytok. Ak investujete do kvalitného ratanového nábytku, nemali by ste tráviť veľa času údržbou a opravami, ale môže sa stať, že bude potrebné zlepšiť podmienky z dôvodu všeobecného opotrebovania. Nižšie si preberieme niektoré z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú majitelia ratanového nábytku, aby ste vždy vedeli, ako problém odstrániť.

Oprava vyblednutého ratanového nábytku

Tak ako každý iný materiál, aj ratanový nábytok môže pri dlhodobom vystavení UV žiareniu stratiť svoju farebnú živosť. Je ťažké, aby akýkoľvek materiál nestratil určitú farbu, ak je dlhší čas vystavený slnku, ale existujú spôsoby, ktoré môžu pomôcť opraviť odfarbenie ratanového nábytku.

Samozrejme, najjednoduchším spôsobom ochrany ratanového nábytku je zabezpečiť, aby nebol príliš dlho na slnku. Použitie poťahu do každého počasia môže mať význam, pretože zabezpečí, že materiál je plne chránený vždy, keď sa nábytok nepoužíva. Vzhľadom na premenlivý charakter britského počasia však môže slnko vyjsť kedykoľvek, najmä ak ste dlhší čas mimo domova.

Dokonca aj v prípade, že váš ratanový nábytok stratil farbu, či už v dôsledku UV žiarenia alebo veku, skvelou správou je, že ratan sa dá jednoducho natrieť, aby materiál opäť získal nový žiarivý vzhľad. Na premaľovanie ratanového nábytku použite nasledujúce kroky:

Najprv ratanový nábytok očistite, aby ste odstránili všetok povrchový prach a nečistoty. Postačí vám mäkká kefa, ktorou sa dostanete aj do štrbín. Potom pomocou vysávača s kefovým nadstavcom vysajete všetko, čo zostalo.
Ratan zľahka prebrúste. Pred natieraním akéhokoľvek povrchu by ste ho mali vždy obrúsiť, pretože vďaka tomu farba oveľa ľahšie priľne k povrchu.
Používajte ochranné okuliare a masku a uistite sa, že maľovanie prebieha v dobre vetranom priestore.
Ak sa rozhodnete maľovať striekaním, robte to vonku na záhrade.
Najlepšími typmi náterov sú podkladové a vrchné nátery na báze oleja a medzi nanesením jednotlivých vrstiev si nechajte dostatok času na zaschnutie.

Ako opraviť previsnuté sedadlá na ratanovom nábytku

Každý nábytok časom vykazuje známky opotrebovania, čo môže znamenať, že sa časom začnú prehýbať aj sedacie časti. Môžu sa vyskytnúť rôzne typy prehýbania, ktoré si vyžadujú použitie rôznych techník na ich odstránenie.

Ak sa materiál prehýba len mierne, môžete postihnuté miesto pred úplným vyschnutím na 24 hodín umyť teplou vodou. Vlákna by sa potom mali stiahnuť a zmrštiť do pôvodného tvaru.

Na občasné postriekanie sedacej časti môžete použiť jemný rastlinný rozprašovač, ktorý pomôže udržať vlákna napnuté. Pomôže aj použitie vankúša, ktorý rozloží hmotnosť pôsobiacu na nábytok pri používaní. Ak došlo k nadmernému prehnutiu, najlepším riešením je použiť viac vankúšov na nábytok, aby sa rozloženie hmotnosti vyrovnalo a ratan sa odľahčil.

Oprava zlomenej nohy ratanového záhradného nábytku

Hoci to nie je bežný problém, niektorí ľudia sa stretli so zlomenou nohou na súprave nábytku. Ak sa to stane, dajú sa opraviť, hoci sa vám nemusí podariť nájsť presnú zhodu s drevom. Na opravu budete musieť nájsť kus dreva, ktorý má rovnaký priemer ako zlomená noha. Môže to byť čokoľvek od násady od metly až po kus nábytku z druhej ruky, ktorý môžete zohnať za lacný peniaz.

Na opravu nohy ratanovej stoličky použite nasledujúce kroky:

Do stredu zlomenej nohy vyvŕtajte otvor s priemerom 1 palec. Potom urobte to isté na náhradnom kuse dreva, pričom sa uistite, že otvor má veľkosť 5/8 palca (štandardná veľkosť hmoždinky).
Namiesto rezania nohy na presnú veľkosť, ktorú potrebujete, ju najprv trochu predĺžte.
Použite epoxidovú živicu (lepidlo na drevo) v oboch otvoroch, predtým ako do nohy vložíte 2" kus hmoždinky s priemerom 5/8", a až potom zasuňte náhradné drevo do opačného konca hmoždinky.
Umiestnite na stoličku nejaké závažie, aby bol na nový spoj vyvíjaný dostatočný tlak a aby sa mohol pevne zafixovať na mieste, aby lepidlo zaschlo.
Teraz môžete pomaly odrezať novú nohu na správnu veľkosť tak, aby bola v jednej rovine s ostatnými nohami.

Ak chcete zabezpečiť, aby mali všetky nohy rovnakú farbu, môžete všetky nohy natrieť alebo zafarbiť novou lakovou farbou. Nohy, ktoré sa zlomili, môžete touto metódou vložiť aj úplne novú nohu namiesto toho, aby ste k existujúcej nohe pripevnili kus dreva.

Oprava uvoľnených vlákien na nábytku z prírodného ratanu

Ďalším problémom, ktorý môžu majitelia prútených nábytkových súprav občas riešiť, sú rozštiepené alebo uvoľnené konce. Môže sa to stať na záhradných stoličkách, ratanových jedálenských stoloch, sedacích súpravách a akýchkoľvek iných predmetoch s ratanovým výpletom. Ak si to všimnete na svojom terasovom nábytku, mali by ste sa pokúsiť o opravu, pretože ak sa to nevyrieši, môže sa to začať rozpletať a vytvoriť oveľa väčší problém.

Pokiaľ ide o uvoľnené vlákna, stačí použiť superlepidlo, aby ste ich upevnili späť na svoje miesto. Ak si všimnete, že niektoré kúsky výpletu chýbajú v dôsledku opotrebovania, môžete ich nahradiť novým ratanovým materiálom, ktorý sa dá kúpiť online u dodávateľov remeselných výrobkov.

Odstrihnite všetky uvoľnené staré vlákna, aby bolo na výplete vidieť dobrú trstinu.
Odmerajte si dlhú dĺžku nového ratanu a potom ho namočte na 45 až 60 minút do vody. Tým materiál zmäkne a ľahšie sa bude pliesť.
Prebytočnú vodu vysušte a prepleťte ju cez poškodené miesto na vonkajšom nábytku. Na jeho pretiahnutie môžete zakaždým použiť kliešte s jemnými hrotmi.
Po dokončení zlepte konce na miesto a nechajte uschnúť.

Podobne možno opraviť aj polámané vlákna syntetického ratanu pomocou rovnakého druhu živice a malého tvarovacieho nástroja. Pomocou nástroja vytvarujte materiál do tvaru, aký má okolitý materiál, a potom nechajte lepidlo deň alebo dva vytvrdnúť.

Ako lakovať ratanový záhradný nábytok

Ak vlastníte plastový ratan, ktorý bol zapečatený polyuretánom alebo podobným materiálom, časom sa lak začne opotrebovávať a materiál bude potrebné znovu zapečatiť. Je to jedna z nevýhod vlastníctva syntetického ratanového nábytku, pretože v porovnaní s výrobkami z prírodného ratanu si vyžaduje viac údržby a pozornosti venovanej detailom.

Na lakovanie plastového prúteného nábytku použite nasledujúce kroky:

Očistite povrch plastového ratanu teplou vodou a mäkkou špongiou. Hlavným účelom je nechať vodu vsiaknuť do materiálu, aby mohol prirodzene vyschnúť a počas tohto procesu sa stiahnuť a spevniť.
Na obrúsenie celého povrchu ratanového nábytku použite brúsny papier so zrnitosťou 260. Po dokončení použite sušič vlasov na odfúknutie povrchového prachu.
Opatrne nastriekajte lak na povrch nábytku, pričom postupujte podľa pokynov, aby ste zachovali bezpečnosť, a dbajte na jeho rovnomerné rozmiestnenie.
Pred nanesením druhej vrstvy nechajte prvú vrstvu chvíľu zaschnúť. Uistite sa, že vrstva je ľahká a rovnomerná ako predtým. Ak je potrebné naniesť tretiu vrstvu, rovnako ako predtým nechajte čas na zaschnutie druhej vrstvy pred pridaním ďalšieho laku.
Po dokončení nechajte plastový prútený nábytok pred použitím niekoľko nasledujúcich dní vytvrdnúť.

Odolnosť prírodného ratanového záhradného nábytku voči poveternostným vplyvom

Prírodný prútený nábytok z ratanu má vďaka svojim tropickým koreňom už určitú úroveň ochrany proti poveternostným vplyvom. Jeho ochranu pred poveternostnými vplyvmi môžete zvýšiť pridaním laku na materiál, ktorý mu pomôže dlhšie vydržať.

Pomocou nasledujúcich krokov nalakujte svoj ratanový nábytok a zabezpečte ho proti poveternostným vplyvom.

Očistite povrch nábytku kefou, aby ste odstránili všetky nečistoty alebo prach, ktoré sa na ňom mohli usadiť, a mohli tak nalakovať úplne čistý a hladký povrch.
Nábytok zľahka obrúste jemným brúsnym papierom. Takto sa lak po nanesení ľahšie prichytí na povrch.
Nábytok natrite jachtárskym lakom a v prípade potreby naneste až tri vrstvy. Medzi jednotlivými vrstvami nechajte dostatok času na schnutie a tiež dodržiavajte pokyny, aby ste počas používania zostali v bezpečí.
Pred ďalším používaním nábytku budete pravdepodobne musieť nechať lak zaschnúť až 48 hodín.

Dobrým spôsobom, ako pomôcť svojmu nábytku z dlhodobého hľadiska, je investovať do ochranného krytu do každého počasia, ktorý dokáže ochrániť materiál pred dažďom, mrazom a UV žiarením. Prípadne, ak viete, že sa očakáva lejak, mali by ste nábytok umiestniť na chránené miesto, aby sa ratan nenasýtil vlhkosťou.

Vysúšanie mokrého ratanového prúteného nábytku

Žiť v Spojenom kráľovstve znamená bojovať s britským počasím a plánovať svoje aktivity podľa toho, kedy vyjde slnko a kedy bude pršať. Ale ako všetci dobre vieme, britské počasie sa môže zmeniť za okamih, takže sa môže stať, že sa nevyhnete namočeniu svojho vonkajšieho nábytku.

V súvislosti s mokrým ratanom je dôležité mať na pamäti, že ho treba čo najrýchlejšie vysušiť, aby sa predišlo dlhodobému poškodeniu. Najlepšie miesto na sušenie materiálu je teplé prostredie s dobrým prúdením vzduchu, ktorý sa dostane do všetkých potrebných štrbín a oblastí. Čím dlhšie sa ratan nechá mokrý, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa začnú šíriť plesne a huby, zatiaľ čo drevené nohy by mohli napučať a nakoniec sa rozštiepiť. Ak sa nedá sušiť prirodzene vonku a nemáte v interiéri teplý priestor na sušenie materiálu, môžete použiť sušič vlasov na nízkom stupni držaný v dostatočnej vzdialenosti, ktorý pomôže procesu sušenia.

Môžete tiež odstrániť poťahy vankúšov a vyprať ich podľa pokynov výrobcu. Ak sa na vnútorných penových vankúšoch začala objavovať pleseň a vytvárajú zápach, najlepšou možnosťou môže byť hľadanie náhradných vankúšov, pretože odstránenie vlhkého zápachu bude ťažké.

Dobrým tipom, ako zabrániť tomu, aby vankúše boli ovplyvnené vlhkosťou, je preniesť ich dovnútra, keď sa nepoužívajú. Môže to byť kedykoľvek počas roka (vrátane leta) a zabezpečí sa tak, že zostanú chránené, ak nečakane príde lejak.

Riešenie škrabancov a stôp na ratanovom nábytku

Na rozdiel od plastového ratanu nie je potrebné prírodný materiál lakovať, aby sa znovu nepoškodil. Ako na každom materiáli sa však aj na ňom časom začnú prejavovať známky opotrebovania, najmä ak sa často používa a v domácnosti máte malé deti a/alebo domáce zvieratá.

Ak nábytok zachytí nejaké škrabance a odreniny, možno budete chcieť pridať trochu viac ochrany. Najmä ak nábytok skladujete v teplých a vlhkých priestoroch (najmä v zimných záhradách počas leta), je dobré pridať na materiál jachtový lak.

Ako vždy, nábytok najprv očistite, aby ste odstránili všetky povrchové nečistoty alebo prach. Použite kefu a potom vysávač s kefovým nadstavcom, aby ste zabránili poškodeniu materiálu počas čistenia.
Na zbrúsenie ratanu použite jemnozrnný brúsny papier, ktorý uľahčí priľnutie laku počas aplikácie.
Postupujte podľa pokynov a v prípade potreby pridajte až 3 vrstvy laku.

Lak sa nemusí pridávať pravidelne, možno len raz za niekoľko rokov, a mal by vám umožniť, aby ste sa z nábytku tešili ešte dlhšie.