Ratan

Je ratanový nábytok odolný voči vode?

Je ratanový nábytok vodotesný?

"Je ratanový nábytok vodotesný?" je otázka, ktorú často počúvame od zákazníkov, ktorí hľadajú ratanový záhradný nábytok. Britské počasie je vždy nepredvídateľné. Preto nie je prekvapujúce, že majitelia domov chcú mať istotu, že záhradný nábytok, ktorý si kúpia, zvládne mnoho dní dažďa, ktoré sa v Spojenom kráľovstve zvyčajne predpovedajú každý rok.

Je dôležité zabezpečiť, aby bol ratanový nábytok chránený pred poveternostnými vplyvmi, aby ste za svoje peniaze získali dobrú hodnotu. Nižšie sa podrobnejšie venujeme rozdielom medzi vodotesným a poveternostne odolným ratanom, na čo si treba dávať pozor, aby ste sa uistili, že kupujete správny typ nábytku, a ako chrániť ratan pred nepriaznivými vplyvmi.

Aký je rozdiel medzi odolnosťou voči poveternostným vplyvom a vodotesnosťou?

Niekedy môže dôjsť k zámene rozdielov medzi materiálmi odolnými voči poveternostným vplyvom a vodotesnými materiálmi a je užitočné si uvedomiť, prečo to nie je to isté.

Keď čítate, že ratanový nábytok je odolný voči poveternostným vplyvom, znamená to, že je odolný voči poškodeniu spôsobenému poveternostnými podmienkami. Môže to napríklad zabrániť prenikaniu mrazu do materiálu, čo by mohlo viesť k jeho rozštiepeniu, hnilobe alebo inej forme poškodenia.

Na druhej strane, nepremokavý materiál poskytuje ochranu pred dažďom a inými kvapalinami. To znamená, že vlhkosť síce dopadne na povrch materiálu, ale neabsorbuje sa a zostane na povrchu, kým nevyschne alebo neodpadne.

Je ratanový nábytok odolný voči poveternostným vplyvom?

Aj keď je pojem niečo, čo je odolné voči poveternostným vplyvom, fantastický, často existujú limity, ktoré váš ratanový nábytok dokáže zniesť. Niektoré druhy ratanového záhradného nábytku sú odolné voči poveternostným vplyvom, ale podobne ako väčšina materiálov, aj tu existujú limity, ktoré dokážu odolať. Keďže materiál používaný v našom ratanovom nábytku pochádza z horúcich tropických krajín, znamená to, že má vysokú prirodzenú odolnosť voči UV žiareniu a dažďu.

Materiály, ktoré používame, však majú túto prirodzenú ochranu v sebe zahrnutú, takže jeho vlastnosti odolné voči poveternostným vplyvom sú pôsobivé, pokiaľ ide o klímu Spojeného kráľovstva. V skutočnosti má náš nábytok z prírodného ratanu vďaka nášmu zdroju oveľa lepšie zložky odolnosti voči poveternostným vplyvom ako nábytok zo syntetického ratanu.

Na druhej strane však stále nenavrhujeme, aby ste svoju súpravu ratanového záhradného nábytku jednoducho nechali vonku a nekrytú len preto, že viete, že je odolná voči UV žiareniu. Dôrazne odporúčame venovať čas čisteniu mydlovou vodou a zakrývaniu krytmi proti dažďu, aby sa zabránilo tvorbe plesní, ako aj zachovaniu celistvosti výpletu. Kvalitný poťah na záhradný nábytok je pre nás nevyhnutný, ak chcete znížiť pravdepodobnosť, že váš ratanový nábytok alebo aj nábytok z prútia zhnije.

Aký nábytok je vodotesný?

Spomenuli sme odolnosť voči poveternostným vplyvom, ale čo nábytok, ktorý je vodotesný? V tomto prípade nemáte príliš veľa možností.

Ak vlastne hľadáte vonkajší nábytok, ktorý tam môžete nechať dlhší čas, máte len jednu možnosť, a to nábytok vyrobený z polypropylénu. To je však plast a nie je taký príjemný na pohľad ako ratanový nábytok, takže je pochopiteľné, ak by ste uprednostnili vonkajší ratan špeciálne určený na vonkajšie použitie.

Tu je teda zjavný problém v tom, že žiadny ratan nie je vodotesný. Majte však na pamäti, že je odolný voči poveternostným vplyvom, takže si poradí s mrazom, slnkom a dažďom, najmä ak sa o nábytok správne staráte.

Aký záhradný nábytok možno nechať vonku?

Ak teda prírodný ratan nie je najlepšou voľbou, pravdepodobne chcete vedieť, či sa ratanový nábytok vôbec môže nechať vonku?

Krátka odpoveď znie áno, ale je tu niekoľko dôležitých vecí, na ktoré si treba dať pozor. To vám zaručí, že si kúpite kvalitné predmety, ktoré vydržia dlhodobé používanie vonku. Pri nákupe ratanového záhradného nábytku uvádzame najdôležitejšie veci, na ktoré si treba dať pozor:

UV stabilizovaný ratan

O odolnosti ratanu voči poveternostným vplyvom rozhoduje to, ako bol samotný ratan ošetrený. Chcete sa uistiť, že ratan bol "UV stabilizovaný", čo znamená, že prešiel úpravou, ktorá ho chráni pred UV žiarením (čo je nevyhnutné na používanie počas dlhého horúceho leta). Tým sa zabráni vyblednutiu materiálu alebo jeho vysychaniu a krehkosti, pri ktorej sa môže rozštiepiť, popraskať alebo dokonca zhniť. Mal by sa tiež vyrábať z ratanu z polyetylénovej živice (PE ratan). Ide o umelú alternatívu, a nie o prírodné prútie (to je rovnaké ako vyššie uvedený syntetický ratan).

Ratanový rám

Ratan by mal byť postavený na oceľových rámoch, preto je dôležité, aby boli súčasťou nábytku, ktorý kupujete. Oceľ je pevný a robustný kov schopný pohodlne uniesť telesnú hmotnosť, keď na vašom ratanovom záhradnom nábytku sedia ľudia dlhší čas.

Nezabudnite sa tiež pozrieť na oceľ s práškovou povrchovou úpravou. Dodatočná povrchová úprava zabezpečí, že materiál vydrží dlhšie a poskytne ochranu pred vonkajšími podmienkami, ako je dážď, mráz a sneh. Pri použití v kombinácii s krytom na záhradný nábytok by to malo tiež predĺžiť životnosť nábytku.

Aký vonkajší nábytok je vodotesný?

Ak chcete vedieť, aký vonkajší nábytok možno nechať vonku, a najmä, aký nábytok je vodotesný, možno vás prekvapí, že zoznam je veľmi krátky. Jediná úplne vodotesná súprava záhradného nábytku, ktorú si môžete kúpiť, by bola vyrobená z polypropylénu, hoci plastový nábytok nie je v žiadnom prípade taký estetický ako ratanový vonkajší nábytok a je menej pravdepodobné, že sa stane trvalou súčasťou vašej záhrady kvôli jeho likvidačnému charakteru.

Na druhej strane ratanový nábytok je úplne odolný voči poveternostným vplyvom, vydrží dlhé obdobie na slnku bez ošetrovania a ponúka dobrú odolnosť voči dažďu a mrazu. V prípade dreveného záhradného nábytku existujú určité nátery, ktoré možno naniesť na povrch, ale udržiavanie ich dobrého stavu si vyžaduje veľa práce.

Takže hoci si nemôžete kúpiť úplne vodotesný ratanový záhradný nábytok, súprava, ktorú vlastníte, bude viac než schopná zvládnuť veľkú britskú prírodu. Mali by ste sa vyhnúť tomu, aby ste ho nechali trvalo príliš navlhnúť, pretože to nakoniec ovplyvní celistvosť materiálu. Existujú však spôsoby, ako môžete chrániť ratanový nábytok v záhrade bez toho, aby ste museli pracovať nadčas alebo minúť príliš veľa peňazí.

V prípade vodotesných vankúšov je situácia trochu iná. Zatiaľ čo samotný ratan potrebuje trochu viac pomoci, naše vankúše ponúkajú vysokú úroveň ochrany pred dažďom. Napriek tomu stále odporúčame, aby ste každý vankúš preniesli dovnútra pod prístrešok, najmä mimo sezóny.

Hnije ratanový nábytok?

Venujme sa kľúčovej otázke, môže váš ratanový nábytok skutočne hniť?

Krátka odpoveď znie: áno, môže, a to vďaka tomu, že nábytok je vyrobený z prírodného materiálu. Existujú však spôsoby, ako tomu môžete zabrániť, a preto si musíte byť vedomí toho, ako sa správne starať o svoj nábytok.

Mali by ste vedieť, že vašim nábytkovým súpravám hrozí poškodenie, ak ich necháte vonku a nechránené.

Používame vysokokvalitný ratan, ktorý má prirodzene vyššiu odolnosť voči UV žiareniu a vode, keďže pochádza z tropických oblastí. To síce znamená, že poskytuje určitú ochranu pred britským podnebím, ale aj tak by ste sa mali snažiť ratanový nábytok chrániť, aby ste časom zabránili jeho degradácii.


Ako chrániť ratanový záhradný nábytok

Ak sa pýtate, ako zabezpečiť vodotesnosť ratanového záhradného nábytku, potom je odpoveďou použitie vodotesného poťahu. Aby ste ochránili prútený ratanový výplet pred vzdušnou vlhkosťou, potom poťah udrží materiál v suchu a zabezpečí, že si budete môcť užívať nábytok ešte dlhšie. To je obzvlášť užitočné počas zimy, keď sa súprava pravdepodobne nepoužíva.

Dážď, mráz, krupobitie a sneh sa objavujú v rôznych obdobiach roka, zatiaľ čo prach, lístie a vtáčí trus (ktorý môže byť kyslý) tiež otestujú váš záhradný ratanový nábytok, ak ho necháte odkrytý. Používanie krytu tiež znamená, že sa nemusíte starať o hľadanie miesta na uskladnenie súpravy počas neskorej jesene a zimy, čo vám umožní nechať ju vonku.

Naše vodeodolné poťahy sú vyrobené z priedušného polyesteru, ktorý znižuje kondenzáciu vlhkosti, čo pomáha predchádzať vzniku plesní na vašom záhradnom nábytku z prírodného ratanu. Materiál tiež umožňuje únik výparov vlhkosti, čím umožňuje prúteným výpletom dýchať a prijímať vzduch. To mu pomáha udržiavať rovnomernú teplotu a zabraňuje poteniu a znehodnocovaniu materiálu.

K ochrane ratanu prispeje aj uplatňovanie jednoduchého režimu čistenia. Ratan je nenáročný na údržbu a na udržanie čistoty materiálu stačí použiť mydlovú vodu. Súpravu nebudete musieť utierať každý týždeň, ale ak tak budete robiť raz za mesiac, zaistíte, že zostane bez nečistôt a na materiáli sa nebude tvoriť pleseň.

Nakoniec, vonkajšie vankúše

Posledným bodom je, čo by ste mali urobiť s týmito vonkajšími vankúšmi. Môžu prežiť, keď zostanú vonku?

Všetko závisí od vankúšov, ktoré ste si kúpili, a od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Naše vankúše sú vyrobené z najlepších syntetických materiálov, ktoré si ľahko poradia s lejakom a sú tiež ošetrené tak, aby zvládli UV žiarenie. Odporúčame ich však preniesť do interiéru alebo odložiť do skladu, keď sa nepoužívajú. Jednoducho to pomáha zachovať kvalitu materiálu.

V konečnom dôsledku teda ratan môže zhniť, ale len vtedy, keď nepodniknete správne kroky na jeho ošetrovanie. Poskytnite svojmu ratanovému nábytku správnu starostlivosť a ochranu, aby ste eliminovali riziko zistenia, že váš nábytok neprežil poveternostné podmienky.

Čo by ste mali urobiť ďalej?

Teraz, keď ste získali všetky informácie o vodeodolnom ratanovom nábytku, mali by ste si pozrieť náš kompletný sortiment. Máme na sklade všetko od kvalitných ratanových jedálenských súprav až po ratanové sedacie súpravy a ratanové súpravy kociek, takže bez ohľadu na to, ako si chcete užívať svoju záhradu, máme pre vás ideálny výrobok.

Ponúkame aj flexibilné splátkové plány od spoločnosti Klarna, ktoré vám pomôžu efektívnejšie hospodáriť s rozpočtom. A nezabudnite, že všetok náš záhradný nábytok je odolný voči poveternostným vplyvom, čo vám zaručí, že svoj nákup využijete naplno bez ohľadu na ročné obdobie.