Ale rovnako ako je jednoduché ho čistiť, naučiť sa starať o ratanový záhradný nábytok bude hrať dôležitú úlohu pri zabezpečení toho, aby ste zo svojej kúpy vyťažili čo najviac. Záhradný ratanový nábytok dokáže odolávať náročným skúškam britského počasia, napriek tomu si však vyžaduje určitú starostlivosť, aby sa zabezpečila jeho skutočná životnosť. Ak chcete vedieť, ako sa starať o ratanový nábytok, prečítajte si nášho sprievodcu starostlivosťou a údržbou a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť.
Ako čistiť ratanový záhradný nábytok
Odstráňte prach z ratanového nábytku
Či už máte záhradný nábytok vnútri alebo vonku, na jeho povrchu sa pravdepodobne tvorí prach, ktorý sa časom nahromadí (až 80 % prachu tvorí odumretá koža). Ak ho však budete držať vnútri, pravdepodobne sa na ňom zachytí ešte viac prachu, takže ho môžete ignorovať len tak dlho.
Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť prach z ratanového nábytku, je použiť vysávač. Začnite tým, že odstránite hlavný nástavec a nahradíte ho menším kefovým nástavcom. Odstráňte vankúše a podušky sedadiel a po zapnutí vysávača ním jemne prechádzajte po nábytku. Týmto spôsobom by ste mali zachytiť väčšinu nečistôt a prachu, ktoré sa na nábytku usadili. Ak nemáte kefový nadstavec, ktorý môžete použiť, mala by vám stačiť neabrazívna kefka, prípadne môžete na zotretie povrchového prachu použiť aj zubnú kefku alebo maliarsku štetku.
Ratanový záhradný nábytok je vždy dobré aspoň raz týždenne oprášiť, aby ste zabránili hromadeniu prachu. Samozrejme, neodstráni to žiadne hlbšie škvrny, ale táto prvá fáza čistenia je dôležitá, aby sa žiadna z povrchových nečistôt nezmiešala s hlbším čistením, na ktoré prejdete neskôr.
Čistenie ratanového nábytku
Najlepší spôsob čistenia ratanového nábytku je použitie jednoduchej zmesi teplej vody a mydla na riad (napríklad Fairy Liquid). Keďže ide o prírodný materiál, chcete sa vyhnúť používaniu drsných značiek čistiacich prostriedkov, ktoré môžu poškodiť štruktúru a farbu nábytku. Mydlo na riad obsahuje správne množstvo čistiacich prostriedkov bez toho, aby bolo príliš náročné na materiál, ktorý chcete umyť. Nebudete musieť použiť príliš veľa, postačí vám vedro teplej vody a dostatočné množstvo mydla na riad na vytvorenie dobrej peny.
Pri čistení tiež nechcete ratan príliš namočiť. Po vložení špongie alebo mäkkej handričky do vody vyžmýkajte časť vody, aby ratan nebol počas čistenia nasiaknutý. Prírodný ratan má síce dobrú prirodzenú ochranu pred vlhkosťou, ale len do určitej miery, a posledná vec, ktorú chcete, je, aby bol proces čistenia dôvodom poškodenia nábytku.
Teraz môžete začať čistiť záhradný nábytok, pričom sa uistite, že ste sa dostali do tesných výpletov. Na túto časť by mohla byť vhodnejšia zubná kefka, hoci dbajte na to, aby ste nečistili príliš intenzívne, na čistenie vždy používajte malé jemné krúžky.
Po skončení umývania prírodného ratanového záhradného nábytku by ste mali vziať handričku a opláchnuť z nej všetky mydlové peny. Opláchnite ju v čistej vode a dbajte na to, aby ste ju nenasýtili príliš veľkým množstvom vody, prejdite ňou po ratane, aby ste odstránili všetky mydlové usadeniny, ktoré sa ešte nachádzajú na materiáli. Nemusíte sa obávať, že ratan vyschne, pretože ho môžete nechať vonku (za predpokladu, že nie je daždivý deň), aby prirodzene vyschol.
Ako čistiť vankúše ratanového nábytku
Najlepšou všeobecnou radou pre starostlivosť o vonkajšie vankúše na nábytku z prírodného ratanu je ponechať ich vo vnútri len v čase, keď je dobré počasie a nábytok sa používa (čo je spravidla koncom jari a počas celého leta). Dôvodom je, že hoci materiál poskytuje určitú prirodzenú ochranu pred dažďom, integrita materiálu sa nakoniec naruší, ak zostane vystavený veľkému množstvu vlhkosti.
Pokiaľ ide o čistenie vankúšov, existuje aj niekoľko užitočných pokynov, ktoré treba dodržiavať. Napríklad je dobré vankúše a poťahy sedadiel pravidelne prať, aby sa udržali v dobrom stave a znížila sa pravdepodobnosť, že na nich zostanú odolné škvrny. Poťahy na vonkajšom ratanovom nábytku sa dajú ľahko odstrániť a vymeniť bez väčších problémov. Na odstránenie väčšiny stôp špiny postačí použitie bežného čistiaceho prostriedku na odporúčanú teplotu prania.
Ako sa starať o ratanový nábytok so škvrnami
Dá sa očakávať, že dôjde k rozliatiu a nehodám, najmä ak trávite veľa času používaním nábytku na terase. Väčšina ratanového nábytku časom zachytí stopy a škvrny, najmä ak máte tendenciu jesť na čerstvom vzduchu. Jedenie vonku na ratanových jedálenských súpravách je jednou z najlepších vecí na tomto type nábytku, ale znamená to aj to, že sa budete musieť občas zaoberať čistením škvŕn, rovnako ako v prípade interiérového nábytku.
Rovnako ako v prípade iných škvŕn platí, že čím rýchlejšie ich odstránite, tým menšia je pravdepodobnosť, že na materiáli zostanú trvalé stopy. Najdôležitejšie v týchto situáciách je čo najskôr sa postarať o rozliatu škvrnu, aby sa zabránilo jej usadeniu v materiáli. Vo väčšine prípadov možno ratan jednoducho utrieť, čím sa ľahko zabráni usadeniu škvŕn. Postihnuté miesto jemne utrite mäkkou handričkou a mydlovou vodou, pričom nedrhnite príliš silno, aby ste nezasiahli do výpletu.
Vystavenie slnečnému žiareniu
Slnko je pre vás dobré, ale prílišné vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie vášho nábytku. Záhradnú súpravu uchovávajte mimo dosahu zdrojov extrémneho tepla a otvoreného ohňa. To zahŕňa priame slnečné svetlo a ohniská. Dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu môže časom spôsobiť vyblednutie ratanu alebo vankúšov.
Riešenie plesní
Dobrá údržba záhradného nábytku spočíva v tom, že venujete pozornosť malým detailom, a to vrátane akýchkoľvek čiernych škvŕn, ktoré si môžete všimnúť na materiáli. Zvyčajne ide o plesne, ktoré sa môžu objaviť na akomkoľvek type vonkajšieho nábytku. Našťastie sa dá pomerne ľahko odstrániť, ale dôležité je dostať sa k nej čo najskôr, než sa začne šíriť.
Ak chcete odstrániť pleseň z ratanu, zmiešajte zmes 50/50 bielidla a vody. Vezmite si kefu s mäkkými štetinami a namočte ju do vody pred ľahkým drhnutím, čo by malo umožniť jej ľahké odstránenie. Po skončení nezabudnite ratan opláchnuť (nepoužívajte príliš veľa vody), aby ste sa uistili, že ste odstránili všetky zvyšky bielidla.
Ak to na odstránenie plesne nestačí, budete musieť na každú škvrnu pôsobiť trochu cielenejšie. Vezmite si Q-tip, namočte ho do bielidla a votrite ho do jednotlivých škvŕn od plesní. Rovnako ako predtým nezabudnite ratan opláchnuť vodou, aby ste odstránili zvyšky bielidla, a potom ho nechajte uschnúť. Aby sa zabránilo opätovnému vzniku plesní, ratanový nábytok je najlepšie ponechať v priestoroch s dobrým prúdením vzduchu a nízkou vlhkosťou.
Ochrana ratanového nábytku
Správna starostlivosť o záhradný nábytok nespočíva len v reakcii na odstránenie škvŕn z materiálu a v jeho čistení po tom, čo sa na ňom zachytili nečistoty a špina. Existuje ďalší spôsob, ako môžete pomôcť chrániť svoj nábytok počas celého roka, ktorý môže znížiť množstvo údržby a starostlivosti, ktorú musíte zabezpečiť.
Štandardom je odolnosť ratanového nábytku voči poveternostným vplyvom, pretože tento materiál má prirodzené vlastnosti, ktoré si dokážu poradiť s určitou mierou dažďa, mrazu a UV žiarenia. Podobne ako u väčšiny ostatných prírodných materiálov existuje limit, do akej miery by mali byť vystavené určitým prvkom, než sa začnú prejavovať nepriaznivé účinky. Napríklad, ak by ste ratan nechali neustále vystavený vysokým teplotám, mohlo by to nakoniec viesť k jeho štiepeniu a praskaniu, keď vyschne. Tomu sa dá ľahko predísť umiestnením budúceho ratanu do tieňa, aby sa znížila miera jeho vystavenia UV žiareniu.
Nie každý však má v záhrade tienistú plochu alebo dostatok úložného priestoru, aby mohol nábytok umiestniť inde ako v záhrade. Najlepším spôsobom, ako to obísť, je investovať do ochranného krytu, ktorý možno kedykoľvek umiestniť na nábytok a chrániť ho pred dažďom, snehom, UV žiarením a všetkým ostatným, čo by mu mohlo ublížiť, ak by zostal príliš dlho vystavený.
Tieto kryty na záhradný nábytok odolné voči poveternostným vplyvom sú cenovo výhodné a vydržia roky, pričom chránia nábytok pred poveternostnými vplyvmi a zároveň znamenajú, že ho môžete nechať na mieste v záhrade bez toho, aby ste ho museli mimo sezóny odstrániť.
Ako sa vysporiadať s rozštiepeným ratanom
Ako každý prírodný materiál, aj ratan reaguje na svoje bezprostredné okolie. Takže hoci materiál pôvodne pochádza z horúcej krajiny, aj po jeho dovezení musíte venovať pozornosť okolitej teplote. Ak je ratanový záhradný nábytok príliš dlho vystavený vysokým teplotám, často sa môže začať vysušovať, čo môže viesť k jeho deformácii alebo vzniku prasklín.
Aby ste tomu zabránili, naneste na povrch materiálu tungový alebo varený ľanový olej. Ľanový olej sa získava zo semien ľanu a používa sa ako konzervačný prostriedok na rôzne povrchy vrátane ratanu, dreva a dokonca aj betónu. Ľanový olej si môžete kúpiť v mnohých internetových obchodoch a jeho aplikácia je veľmi jednoduchá. Ku každému výrobku je priložený návod, ale vo všeobecnosti platí, že na nanesenie na ratan je potrebné použiť mäkký štetec. Po nanesení dostatočného množstva necháte ratan pred ďalším použitím nábytku vyschnúť a stvrdnúť.
Chráňte nohy
Nohy ratanovej vonkajšej pohovky, záhradnej jedálenskej súpravy alebo ratanových stoličiek je potrebné chrániť nielen pred poškodením, ale aj pred poškodením podlahy. Neustálym pohybom nábytku môžu vzniknúť malé plochy poškodenia, ktoré sa časom môžu stupňovať. Aj keď je jednoduchšie tlačiť a ťahať ratanový nábytok po podlahe namiesto jeho zdvíhania, môže to viesť k vzniku nevzhľadných stôp po odieraní, ktoré sa ťažko odstraňujú.
Jednou zo skvelých vlastností ratanu je, že je relatívne ľahký a ľahko sa premiestňuje. Ak odstránite vankúše a výplň sedadiel, hmotnosť sa tým ešte zníži. V prípade väčších kusov nábytku použite na zdvihnutie kusu z jeho súčasného miesta do nového domova dve alebo viac osôb, čo by malo túto úlohu výrazne uľahčiť.
Ďalším dobrým nápadom je pridať na nožičky nábytku gumové zarážky. Pri prenášaní nábytku sa môžu objaviť nielen stopy po odieraní, ale časom sa môžu objaviť aj stopy pod nožičkami v dôsledku neustáleho tlaku vyvíjaného na nábytok pri používaní. Gumové zarážky môžu pomôcť v oboch prípadoch a tiež chrániť materiál na spodnej časti nábytku pred znehodnotením.
Čistenie prúteného nábytku
Prírodný prútený nábytok je vyrobený buď z bambusu, trstiny alebo ratanu, takže čistenie tohto typu nábytku si vyžaduje použitie rovnakých metód, aké sme opísali vyššie.
Prútený nábytok sa často zamieňa za vlastný materiál, ale používanie slova "prútie" opisuje spôsob tkania, ktorý sa používa na výrobu každého kusu. Ak teda vlastníte prútený nábytok, je pravdepodobné, že vlastníte aj ratanový nábytok. To znamená, že môžete použiť nášho sprievodcu starostlivosťou a údržbou ratanu, aby ste dosiahli tie najlepšie výsledky.
Oprášte svoj nábytok, povysávajte všetky uvoľnené nečistoty z rohov a štrbín a potom začnite zľahka čistiť prútie. Bez ohľadu na to, či ide o ratan, trstinu alebo bambus (pozrite si náš predchádzajúci blog, kde nájdete rozdiel medzi ratanom a bambusom), dávajte pozor, aby ste materiál príliš nenamočili a nepoužívali žiadne drsné prostriedky na všeobecné čistenie. Vyhnite sa drhnutiu škvŕn príliš veľkou silou, pretože by to mohlo rozštiepiť výplet, a po skončení ho môžete nechať vyschnúť vonku, než ho začnete znova používať.
Čistenie prúteného nábytku
Zamerajte sa na ľahké čistenie
Bez ohľadu na to, aký typ ratanového záhradného nábytku máte, je potrebné s ním pri čistení zaobchádzať šetrne. Či už vlastníte ratanovú vonkajšiu pohovku, kreslo alebo záhradnú jedálenskú súpravu, najlepšie je vyhnúť sa použitiu akýchkoľvek drsných čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť celistvosť materiálu. Ani leštidlo na nábytok nie je v skutočnosti požiadavkou, pokiaľ ide o čistenie záhradného nábytku. Na zotretie nečistôt použite mäkkú handričku a na odstránenie hlbších škvŕn a stôp existujú aj iné metódy.
Vyhnite sa používaniu príliš veľkého množstva vody
Váš ratanový záhradný nábytok by nikdy nemal potrebovať viac ako mydlovú vodu, pokiaľ ide o trochu ťažšie čistenie. Dbajte však na to, aby ste ratanové stoličky nikdy nepremáčali vodou, pretože nadmerné nasýtenie môže potenciálne oslabiť materiál a dokonca viesť k vzniku plesní a hniloby. Pred použitím handričky na ratan ju vždy vyžmýkajte a po skončení čistenia sa snažte nechať nábytok vonku prirodzene vyschnúť.
Vyčistite štrbiny a rohy
Zatiaľ čo utieranie ramien, nôh a sedacích plôch ratanového záhradného nábytku je pomerne jednoduchá práca, možno sa zaseknete pri tom, ako sa dostať do štrbín a rohov sedacej časti. Najjednoduchším spôsobom čistenia ratanových kresiel a záhradných sedacích súprav je použitie vysávača a kefového nadstavca. Ten sa dostane do ťažko prístupných oblastí a vyčistí malé kúsky jedla a prachu, ktoré sa usadia v zákutiach kresla.
Plesne by sa nikdy nemali ignorovať
Ak sa pleseň nechá bez povšimnutia, môže sa rýchlo rozšíriť a úplne zničiť záhradný ratanový nábytok, preto je potrebné sa s ňou vysporiadať hneď, ako sa objaví. Keď sa ratan používa ako nábytok do zimnej záhrady, musí sa udržiavať v teple a suchu s dobrou úrovňou vetrania, aby sa zabránilo vzniku plesní. Ak však predsa len nejakú pleseň objavíte, vydrhnite ju mäkkou kefou pomocou zmesi bielidla a vody v pomere 50/50. Zvyšok nábytku utrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetky zvyšky, a potom ho opäť utrite vlhkou handričkou s čistou vodou. Nábytok na záhradu je tiež dobré poklepať kuchynským papierom, aby sa absorbovala časť vlhkosti, a potom ho nechajte prirodzene vyschnúť.
Záver
Dobrá starostlivosť a údržba je základom každého spoľahlivého čistenia záhradného nábytku. Rovnako ako v prípade interiérového nábytku sa oplatí venovať ratanovému nábytku správnu pozornosť, aby zostal v dobrom stave čo najdlhšie. V mnohých ohľadoch sa stane ústredným prvkom domácej vonkajšej zábavy a venovať mu trochu viac starostlivosti bude mať veľký význam.
Čím viac starostlivosti svojmu ratanovému nábytku venujete, tým menšia je pravdepodobnosť, že o niekoľko rokov budete hľadať náhradu. Starostlivosť oň zahŕňa aj pravidelné týždenné čistenie. Neznamená to, že ho umyjete zhora nadol, ale aj ľahké oprášenie bude mať pozitívny účinok a z dlhodobého hľadiska tiež zníži množstvo potrebnej údržby. Materiál odporúčame umývať každé 1 - 2 mesiace v závislosti od toho, ako často sa používa.
Dôležitú úlohu pri zabezpečovaní dlhodobej ochrany zohrá aj ochranný kryt proti poveternostným vplyvom. Mnohí zákazníci investujú do poťahu hneď po kúpe nábytku, čím získajú ešte väčšiu ochranu od okamihu, keď ho začnú používať. To im tiež dáva možnosť nechať nábytok vonku, keď sa nepoužíva, a nechať kryt chrániť ich investíciu.
V porovnaní s dreveným a kovovým nábytkom je ratanový nábytok zďaleka najjednoduchší na údržbu. Požiadavky na čistenie sú oveľa menšie a nemusíte sa obávať opakovaného lakovania materiálu, aby ste zachovali jeho dobrý vzhľad. Je to jeden z mnohých dôvodov, prečo sa ratan stal takým bežným prvkom v britských domácnostiach, vďaka čomu je ideálnym nábytkom na celoročné používanie.