Ratan

Aké sú rozdiely medzi ratanovým a prúteným nábytkom?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že prútený a ratanový nábytok sú rovnaké, že jeden z nich môže byť alternatívny názov používaný na predaj repliky výrobku. Nie je to však striktne pravda. V skutočnosti je veľmi častým omylom zamieňať jedno za druhé. Aby sme pochopili rozdiel medzi prúteným a ratanovým nábytkom, treba materiály preskúmať trochu podrobnejšie. Aký je teda rozdiel medzi ratanom a prútím? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Aké sú rozdiely medzi ratanovým a prúteným nábytkom?

Čo je to ratan?

Celkovo je na svete k dispozícii takmer 600 druhov ratanu. Ratan, ktorý sa väčšinou vyskytuje v horúcich tropických oblastiach Afriky, Ázie a Austrálie, má vzhľad podobný viniču a jeho priemer sa pohybuje v rozmedzí 1 až 3 palcov.

Po odstránení šupky sa odhalí pevný, ale pružný materiál, ktorý sa dá následne vypliesť do požadovaného tvaru. Ratan je ideálny na výrobu domáceho nábytku vďaka svojmu príjemnému, prírodnému vzhľadu a pevnej a odolnej povahe.

Existuje celý rad rôznych druhov ratanu, od jednoduchých stoniek až po zoskupené a nízko alebo vysoko sa šplhajúce palmy. Niektoré varianty môžu dokonca rásť až do výšky 100 mm. Univerzálnosť ratanu je taká veľká, že v roku 2010 sa talianskemu vedcovi dokonca podarilo z ratanového dreva vytvoriť kosť takmer identickú s ľudským tkanivom. V súčasnosti to pokročilo do takej miery, že sa vykonávajú testy, aby sa zistilo, či by to mohla byť životaschopná umelá náhrada kostí.


Čo je to prútie?

Prútie je technika tkania, ktorá sa používa na výrobu nábytku už tisíce rokov. Historici dokonca zistili, že sa prvýkrát používalo v starovekom Egypte, kde ho civilizácie používali na výrobu košov, debien a ďalších predmetov.

V súvislosti s prúteným tkáčskym materiálom často dochádza k nedorozumeniam, najmä preto, že výrobky sa predávajú a označujú ako "prútený nábytok", čo je trochu zavádzajúce. Mnohí ľudia si tak myslia, že materiál, z ktorého je výrobok vyrobený, sa nazýva prútie, hoci v skutočnosti to tak nie je.

Na výrobu týchto výrobkov sa zvyčajne používa ratan, trstina, trstina alebo bambus. V súčasnosti je na trhu bežne dostupný aj nábytok zo syntetického ratanu, hoci jeho kvalita zvyčajne nie je taká vysoká. Prútie je to, čo pletie materiál dohromady a vytvára nábytok, z čoho pramení zmätok.

Aký je rozdiel medzi prútím a ratanom?

Ratan je jeden z mnohých materiálov, z ktorých sa vyrába prútený nábytok. To znamená, že ratanový aj prútený nábytok často pochádzajú z rovnakého zdroja.

Tam, kde je ratan prírodná rastlina a počas výroby si zachováva svoj pôvodný názov, je prútie vlastne všeobecný názov pre materiály, z ktorých sa výrobok uplietol.

Zjednodušene to znamená, že ratanový nábytok je vyrobený výlučne z materiálov pochádzajúcich z ratanovej rastliny, zatiaľ čo prútený nábytok je technika tkania použitá na výrobu hotového výrobku.


Je ratanový nábytok lepší ako prútený nábytok?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Je to spôsobené tým, že ratan sa často používa na výrobu prúteného nábytku. Keď hovoríte, že ratanový nábytok je lepší, v istom zmysle hovoríte aj to, že prútený nábytok je tiež lepší, pretože sa vo veľkej miere spolieha na ratan.

Odpoveď možno spočíva v tom, že ratan je základnou zložkou oboch typov nábytku. Ratan má totiž množstvo fantastických výhod, vďaka ktorým je ideálny na použitie pri výrobe nábytku do domu a záhrady.

Ratanový záhradný nábytok má prirodzený estetický vzhľad a možno ho tvarovať do rôznych tvarov a veľkostí. Ako prírodný materiál je ratan odolný aj voči vonkajším vplyvom, čo je ideálne na odolávanie nepredvídateľnému britskému počasiu. Je tiež mimoriadne pohodlný, cenovo výhodný, ľahko sa udržiava a je šetrný k životnému prostrediu.

Ak teda zvažujete, či si kúpiť ratanový alebo prútený záhradný nábytok, výber prírodného materiálu je oveľa rozumnejší.

Je ratan obnoviteľný?

Je pochopiteľné, že zákazníci kupujúci nábytok na vonkajšie použitie chcú vedieť viac o materiáloch, pretože obavy o stav životného prostredia neustále rastú. V súčasnosti je k dispozícii veľké množstvo materiálov a výrobkov, ktoré si môžete kúpiť, preto je dôležité poznať ich ekologickú stopu ešte predtým, ako sa dostanú k vám domov.

Pravý ratan vyzerá a pôsobí prirodzene, pretože pochádza priamo z krajín, ako sú Malajzia, Vietnam a Filipíny. Všetok zber rastliny sa vykonáva ručne a špička liany sa opätovne zasadí späť do základne stromu, aby mohla znovu vyrásť a znovu sa použiť, keď bude pripravená. Miestni zberači rozoberajú jednotlivé časti, pričom stonka sa triedi podľa hrúbky, a potom sa šupka olúpe a pripraví na tkanie a viazanie. Ide o zručnosť, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu v malých komunitách, ktoré sú vo veľkej miere závislé od celosvetového obchodu s ratanom.

Rovnako dôležité je, že ak chcete ratanový nábytok neskôr vymeniť, dá sa recyklovať, rovnako ako oceľový rám. V porovnaní so syntetickým ratanovým alebo plastovým záhradným nábytkom je to veľká výhoda a znamená to, že nábytok nebude smerovať na skládky, ktoré môžu veľmi poškodiť životné prostredie.

Prečo by ste si mali vybrať ratanový nábytok?

Využite svoju záhradu naplno

V prvom rade vám pletený ratanový nábytok umožní maximálne využiť váš vonkajší priestor. V súčasnosti je viac ako kedykoľvek predtým obľúbenou voľbou majiteľov domov, ktorí chcú rozšíriť svoj obytný priestor tak, aby zahŕňal vnútorné aj vonkajšie priestory.

Spojenie týchto dvoch oblastí je výhodné pre všetkých, takže počas jari a leta môžete tráviť čas v obývacej izbe a užívať si čas na jedálenskej súprave alebo pohovke. Ratan je považovaný za jedno z najpevnejších drevín, čo znamená, že za vynaložené peniaze získate veľa rokov radosti z akéhokoľvek nábytku, do ktorého investujete.

Vychutnajte si stolovanie pod holým nebom

Či už si kúpite stôl a jedálenské stoličky, konferenčný stolík alebo bistro súpravu, ratanový vonkajší nábytok je taký rozmanitý, že vám zaručí pôžitok zo stolovania na čerstvom vzduchu. Dnes sa zdá zvláštne, že stolovanie vonku bolo kedysi väčšinou len súčasťou kontinentálnej kultúry a nie niečím, čo by robili Briti. To sa za posledných niekoľko desaťročí dramaticky zmenilo a hneď ako vyjde slnko, nie je nič lepšie, ako si vychutnať jedlo a nápoje so slnkom vysoko na oblohe. Podeľte sa o radostnú atmosféru s rodinou a priateľmi v pohodlí vlastnej záhrady a nemusíte sa obávať, že na konci večera zaplatíte drahý účet.

Môžete ho používať v interiéri aj exteriéri

Zo štýlového a finančného hľadiska je vždy rozumnejšie investovať do nadčasového a klasického nábytku, ktorý nebude o rok či dva vyzerať zastaralo. Je skvelé vyzerať "trendy", ale trendy rýchlo prichádzajú a odchádzajú a neustále meniť dekor si vyžaduje veľa času a peňazí.

Ratanový nábytok sa prispôsobuje času aj prostrediu - čo znamená, že vyzerá rovnako dobre vo vnútri vášho domova ako vonku. To je skvelá správa aj pre majiteľov zimných záhrad a oranžérií, pretože vám umožní využívať tieto priestory počas celého roka. Prirodzený vzhľad ratanu v kombinácii s jeho neutrálnymi tónmi ho robí ideálnym na použitie v interiéri - a keď vyjde slnko, je dostatočne ľahký na to, aby ste ho mohli presunúť na nové miesto vonku na slnku.

Cenovo výhodná možnosť

Nepochybne ste už videli nespočetné množstvo televíznych reklám s draho vyzerajúcimi pohovkami, ktorých cena tomu zodpovedá. Nie každý má prostriedky na to, aby mohol minúť tisíce libier na novú pohovku, a ratan ponúka oveľa úspornejšiu alternatívu.

Zároveň nestrácate nič z pôvabu alebo kvality len preto, že zaplatíte nižšiu cenu. Ratan je známy svojou odolnosťou a dlhou životnosťou vďaka tropickým lokalitám, z ktorých pochádza, čo zaručuje, že pri šetrnom zaobchádzaní vám nábytok vydrží dlhé roky.

Zvýšte hodnotu svojho domova

Investícia do vysokokvalitného nábytku, ako je náš sortiment z prírodného ratanu, môže zohrať kľúčovú úlohu aj pri zvyšovaní trhovej hodnoty vášho domova. Dáva vám dokonalú príležitosť vytvoriť si účelovú záhradnú miestnosť, v ktorej môžete tráviť čas počas jari a leta, a vytvoriť tak vnútorný priestor, ktorý potenciálnych kupujúcich okamžite zaujme.

Dobre udržiavaná a priestranná záhrada je jednou z najväčších vlastností, ktoré kupujúci vyhľadávajú. Náklady na vybudovanie záhradnej miestnosti sa môžu vrátiť vo vyššej predajnej cene a zároveň vám poskytnú výhodu oproti iným domom, ktoré sa predávajú vo vašej oblasti.

Ratanový nábytok je ideálny na spoločenské dištancovanie

Aj keď sa po skončení COVID-19 všetko vráti do normálu, mnohí ľudia budú stále opatrní v príliš úzkej interakcii s ostatnými a spôsob, akým trávime spoločný čas, sa možno navždy zmenil. Ak vás to stále znepokojuje, predmety ako obdĺžnikové jedálenské súpravy vám umožnia zabávať sa a zároveň zachovať bezpečný priestor medzi ostatnými pri jedle a odpočinku.

Podobne súpravy v tvare kocky umožňujú zasunúť stoličky pod stôl, takže hostia vedia, kde majú sedieť, a nedochádza k nepríjemným rozhovorom. Podobne aj stoličky bistro môžu byť bezpečne rozmiestnené, takže medzi vami bude dostatočná vzdialenosť a nikto sa nebude cítiť neisto, keď si sadne a bude sa rozprávať a piť.